Kompletní svět Star Wars, ve kterém proti sobě stály řády Jedi a Sith, vymyslel režisér George Lucas. A první díl s názvem Epizoda IV –Nová naděje dorazil do kin již v roce 1977. Kritici a diváci z něj byli nadšeni, a tak se filmaři rozhodli natočit další díly, které pokaždé vydělávali astronomické částky – Epizoda I – Skrytá hrozba (1999) si přišla na 1.1 mld. dolarů.

Šestidílná série byla zakončena v roce 2005 Epizodou III – Pomsta Sithů. Ta utržila celosvětově přes 850 mil. dolarů. Ani to však tvůrce nepřimělo natočit další pokračování. A až v roce 2012 mohli fanoušci začít pomalu jásat, jelikož bylo oznámeno, že Epizoda VII dorazí do kin v roce 2015. George Lucas totiž prodal práva na Hvězdné války studiu Disney za 4 mld. dolarů. Mnozí ovšem měli obavy z výsledku a příliš nevěřili, že by se filmařům mohlo podařit překonat některý z dosavadních dílů a obzvláště velký tlak byl kladen na režiséra J. J. Abramse.

 

Ten se však velké výzvy nezalekl a snaží se respektovat položené základy této série použitím praktických efektů a převážně stejných technických „hraček“, které fanoušci jistě ocení. Dějová linka snímku je poměrně jednoduchá a filmaři zbytečně netlačí na pilu a průběžně nás seznamují s okolním světem a novými postavami. Těmi jsou John Boyega (Finn), Daisy Ridley (Rey), Oscar Isaac (Poe Dameron) a Adam Driver (Kylo Ren).

 

A je vidět, že si své role patřičně užívají a snaží se podávat co nejlepší výkony. Scénář jim však bohužel hází klacky pod nohy. Mnohdy je totiž nechává vést vážnější dialogy a zároveň hloupě vtipkovat a ony „vtipné“ situace tak působí dosti fádně.

 

Záchrannou kotvou je tak opojná akce. A mezi to nejlepší patří – tak jako u předchozích dílů série - velkolepé vzdušné bitvy nebo souboje se světelnými meči. A jako příklad si dovolím uvést noční scénu v zasněženém lese, ve které se střetne John Boyega a Adam Driver, jenž ztvárnil postavu záporáka Kylo Rena. Po jejím zhlédnutí ovšem fanoušky trochu zamrzí, že takových střetů snímek nenabídne více.

 

Režiséru J. J. Abramsovi se podařilo natočit obstojné pokračování Hvězdných válek, k jehož nejsilnější stránce zajisté patří autentická a dech beroucí akce, vizuální a praktické efekty, kostýmy a herecké obsazení.