V hlavní roli se představí herečka Natalie Dormer, která ztvární hned dvě postavy – jednovaječná dvojčata Sáru a Jess. Sekundovat jí budou Taylor Kinney, Jukijoši Ozawa a Eoin Macken.

Tvůrci si pro nás připravili smyšlený příběh o jednovaječných dvojčatech – Sáře a Jess. Sára se vydává do Japonska, aby našla svou sestru, která pracovala v místní škole a při jednom školním výletu do lesa Aokigahara, které je oblíbeným místem sebevrahů, zmizela. Dokáže se postavit svému strachu a najít svou sestru dříve než bude pozdě?

Kdo se bojí, nesmí do lesa

Filmaři pracují již od začátku s napjatou atmosférou a postupně se jim daří ji stupňovat. Přičemž nejvyššího stupně se dočkáme právě v lese Aokigahara, též známém jako jukai nebo ,,oceán stromů,“ jenž se nachází na severozápadním úpatí japonské hory Fudži. Na tomto místě se diváci setkají s jurei, což jsou duše sebevrahů, které jsou zde uvězněny. Maskéři a kostyméři si s jejich vzhledem dosti vyhráli a tak se můžete těšit, že vám z nich bude běhat mráz po zádech.   Režisér Jason Zada se však nesnaží zaujmout diváky lacinými lekačkami. Po čas celého filmu staví do popředí Sářiny smíšené pocity smutku, viny a strachu. A hlavní herečka Natalie Dormer podává slušný výkon a jde vidět, že si svou dvojroli dosti užila. Scénář jí navíc poskytuje volnost a nenutí jí do zbytečných klišé. A totéž platí i u jejích kolegů Tayloru Kinneym, Jukijoši Ozawu a Eoinu Mackenovi. Ti svou přítomností, obzvláště první dva jmenovaní, pomáhají trochu odlehčit atmosféru. Což ovšem platí přibližně do první poloviny, kdy napětí stoupne.

Když dojde na lekačky, tak to kupodivu stojí to za to. A nemalou zásluhu na tom má také to, že se tu sází převážně na praktické efekty, což snímku dodává na autentičnosti a strašidelnosti. Což pro mě bylo příjemnou změnou, jelikož jsem se po dlouhé době nemusel dívat na okaté triky, jimiž se studia poslední dobou snaží diváky postrašit.

Hororový snímek Les sebevrahů překvapivě nezklamal, ale mile potěšil. A mohu dodat, že se jedná o jeden z nejlepších hororů, který jsem viděl za poslední tři roky. Režiséru Jasonu Zadovi se s filmaři daří navodit správnou temnou atmosféru a doprovodný soundtrack přesně ví, kdy zasáhnout a ještě přitlačit. Scénář, který napsali Nick Antosca (Hannibal), Ben Ketai (30 dní dlouhá noc: Doba temna) a začínající Sarah Cornwell, perfektně pracuje s postavami a herci tak podávají slušné výkony – obzvláště Natalie Dormer. Kamera je poměrně plynulá - obraz není příliš roztřesený, když nepočítám „sprinterské scény.“ Pokud jste tedy milovníky hororů, pak si tento snímek zajisté nesmíte nechat ujít. Pokud jste však slabé povahy, raději zůstaňte doma.

Hodnocení: 80 %

Zajímavost:

Ačkoliv se některé záběry natáčely nedaleko úpatí hory Fudži, natáčení v lese Aokigahara je už zakázané, takže si tvůrci museli najít jiné místo. A nakonec jim do oka padl národní park Tara v Srbsku, která se skutečnému lesu Aokighara velice podobá.

Text:Jan Kocián

Foto: Falcon