Festival bude slavnostně zahájen 13. ledna v kině Světozor, večerem provede oblíbená tlumočnice z MFF KV Helena Koutná. V rámci zahájení zahraje své perské flamenco hudební virtuóz Shahab Tolouie, zahajovacím filmem bude křehké zamyšlení o lásce a paměti, soutěžní snímek Kolik je ve vašem světě hodin? režiséra Safi Yazdiana, který film osobně uvede. Ve filmu hrají íránské hvězdy Leila Hatami a Ali Mosaffa, kteří tvoří pár nejen ve filmu, ale i v reálném životě.

V soutěžní sekci celovečerních filmů nebude chybět ani mnohovrstevnatá mozaika života ze současného života v Íránu Taxi Teherán režiséra Jafara Panahího, který získal hlavní cenu na Berlinale 2015. Jafar Panahí se podílel i na dalším pozoruhodném snímku, a to jako spoluscenárista prvního česko-íránského koprodukčního snímku Obyčejný člověk režiséra Majida Barzegara, který bude přítomný na české slavnostní premiéře v Kině Lucerna 16. ledna, film poté vstoupí do české distribuce. Barzegarovy snímky soutěžily  na festivalech v Chicagu, Rotterdamu, Montrealu, ve Zlíně a v San Sebastianu. Za pozornost stojí i další soutěžní film, drama  13, které vypráví o mladíkovi, který nachází útočiště u krásné dealerky a jejího gangu. Film zrežíroval Hooman Seydi, který se řadí mezi zástupce nejmladší generace íránských filmařů a svůj film na festivalu osobně představí. Dalším soutěžním snímkem s delegací je dobrodružná cesta bizarní trojice po přelidněném Teheránu, celovečerní debut Riziko kyselého deště režiséra Behtashe Sanaeeha. Dalšími snímky v soutěžní sekci jsou Pád do hlubin režiséra Hameda Rajabiho, za který získal cenu FIPRESCI na Berlinale, mozaika sedmi lidských životů Příběhy režisérky Rakhshany Bani-E’temad, snímek Dnes režiséra Rezy Mirkarimiho, který měl premiéru na festivalu v Torontu a debut režiséra Nimy Javidiho Melbourne, který zahajoval Týden filmových kritiků v Benátkách.

V rámci zvláštního uvedení na slavnostním zakončení festivalu bude promítnut snímek Rukopisy nehoří režiséra Mohammada Rasoulofa, vítěz ceny FIPRESCI v Cannes a také zatím nejprovokativnější film současné íránské kinematografie, který se zabývá šokující tématikou íránské tajné služby.

Dokumentární sekce spolu s dalšími atraktivními tituly nabídne dokument Dingomaro: Íránský černý jih, roztančený a živý portrét jednoho z nejúspěšnějších hudebníků z jižní íránské provincie Hormozgán, jehož režisér Kamran Heidari bude také hostem festivalu.

Současnou tvorbu nejmladší generace íránských tvůrců bude možno shlédnout v bloku krátkých filmů, k vidění bude pět svěžích filmů, které se mimo jiné promítaly na áčkových filmových festivalech, dva z nich natočily ženy – režisérky. Za pozornost určitě stojí Jehla režisérky Anahity Ghazvinizadeh, který byl poprvé uveden na Filmovém festivalu v Cannes, kde vyhrál hlavní cenu v sekci Cinéfondation.

15. ledna se do Bia Oko vrátí Večer afghánského filmu, který nabízí jedinečnou šanci seznámit se se dvěma nejlepšími afghánskými filmy za poslední čtyři roky, jež osobně uvedou jejich režiséři. Jde o snímky Kouzelný kámen režiséra Atiqa Rahimiho, ke kterému napsal scénář společně s Jeanem-Claudem Carrièrem, jež se podepsal pod takové snímky jako jsou Plechový bubínek, Nesnesitelná lehkost bytí nebo Bílá stuha. Druhým snímkem je Kontejner lásky režiséra Jamshida Mahmoudiho, citlivé drama o setkání íránského chlapce a mladé afghánské uprchlice. Oba snímky Afghánistán vybral jako své  kandidáty na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a získaly mnohá mezinárodní ocenění a zajistily tak zájem o momentálně vzkvétající afghánskou kinematografii obrozenou po pádu vlády Tálibánu. Letošní Festival íránských filmů přivítá hvězdného hosta – pozvání do Prahy přijal Siddiq Barmak, afghánský režisér a držitel Zlatého glóbu za nejlepší cizojazyčný film Osama. Na Festivalu íránských filmů v Praze zasedne Siddiq Barmak v porotě.

Festivalový plakát pro letošní ročník navrhl Cassra Abedini - cenami ověnčený umělec a jeden z nejzajímavějších současných íránských grafických designérů, který vyniká kombinováním moderní a tradiční kaligrafie. Abediniho díla budou vystavena v kině Světozor od 9. do 31. ledna, všechny vystavené plakáty jsou unikátní a budou k zakoupení v Terryho ponožkách. Na své si přijdou milovníci výtvarného umění, od 4. do 31. ledna bude v pražské galerii Langhans – Centru Člověka v tísni vystavovat íránská malířka Elham Parsian. 14. ledna proběhne výjimečný koncert v Royalu, kde zahrají populární íránští hudebníci Shanbehzadeh Ensemble, kteří mimo jiné vystupovali v pařížském Louvru. Novinkou festivalu bude i divadelní představení Okamžik ticha na motivy následků íránské islámské revoluce v roce 1979, které se bude hrát 15. ledna v Divadle Disk v anglickém znění s českými titulky.

Kompletní program Festivalu íránských filmů a prodej vstupenek na doprovodný program: www.iranianfilmfestival.cz. Všechny filmy budou uvedeny s českými a anglickými titulky.