Nejvíce nominací na letošní Oscary získaly filmy Revenant Zmrtvýchvstání (12), Šílený Max: Zběsilá cesta (10) a Marťan (7). Mezi překvapení patří 5 nominací pro komorní drama Room. 

Ceny budou předány již 28. února v Los Angeles.

Kompletní přehled všech kategorií a nominovaných

Nejlepší film
Sázka na nejistotu
Most špionů
Brooklyn
Šílený Max: Zběsilá cesta
Marťan
Revenant Zmrtvývstání
Room
Spotlight

Nejlepší režie
Adam McKay (Sázka na nejistotu)
George Miller (Šílený Max: Zběsilá cesta)
Alejandro G. Iñárritu (Revenant Zmrtvýchvstání)
Lenny Abrahamson (Room)
Tom McCarthy (Spotlight)

Nejlepší adaptovaný scénář
Sázka na nejistotu – Charles Randolph and Adam McKay
Brooklyn – Nick Hornby
Carol – Phyllis Nagy
Marťan – Drew Goddard
Room – Emma Donoghue

Nejlepší scénář
Most špionů – Matt Charman a Ethan Coen & Joel Coen
Ex Machina – Alex Garland
V hlavě – Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley
Spotlight – Josh Singer & Tom McCarthy
Straight Outta Compton – Jonathan Herman and Andrea Berloff

Nejlepší mužský herecký výkon
Bryan Cranston in (Trumbo)
Matt Damon (Marťan)
Leonardo DiCaprio (Revenant Zmrtvýchvstání)
Michael Fassbender (Steve Jobs)
Eddie Redmayne (Dánská dívka)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
Christian Bale (Sázka na nejistotu)
Tom Hardy (Revenant Zmrtvýchvstání)
Mark Ruffalo (Spotlight)
Mark Rylance (Most špionů)
Sylvester Stallone (Creed)

Nejlepší ženský herecký výkon
Cate Blanchett (Carol)
Brie Larson (Room)
Jennifer Lawrence (Joy)
Charlotte Rampling (45 let)
Saoirse Ronan (Brooklyn)

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
Jennifer Jason Leigh (Osm hrozných)
Rooney Mara (Carol)
Rachel McAdams (Spotlight)
Alicia Vikander (Dánská dívka)
Kate Winslet (Steve Jobs)

Nejlepší animovaný film
Anomalisa
Chlapec a svět
V hlavě
Ovečka Shaun ve filmu
When Marnie Was There

Nejlepší kamera
Ed Lachman (Carol)
Robert Richardson (Osm hrozných)
John Seale (Šílený Max: Zběsilá cesta)
Emmanuel Lubezki (Revenant Zmrtvýchvstání)
Roger Deakins (Sicario)

Nejlepší kostýmy
Sandy Powell (Carol)
Sandy Powell (Popelka)
Paco Delgado (Dánská dívka)
Jenny Beavan (Šílený Max: Zběsilá cesta)
Jacqueline West (Revenant Zmrtvýchvstání)

Nejlepší střih
Hank Corwin (Sázka na nejistotu)
Margaret Sixel (Šílený Max: Zběsilá cesta)
Stephen Mirrione (Revenant Zmrtvýchvstání)
Tom McArdle (Spotlight)
Maryann Brandon and Mary Jo Markey (Star Wars: Síla se probouzí)

Nejlepší neanglicky mluvený film
Embrace of the Serpent (Kolumbie)
Mustang (Francie)
Saulův syn (Maďarsko)
Theeb (Jordánsko)
A War (Dánsko)

Nejlepší dokument
Amy
Cartel Land
The Look of Silence
What Happened, Miss Simone?
Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom

Nejlepší krátkometrážní dokument
Body Team 12
Chau, beyond the Lines
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
A Girl in the River: The Price of Forgiveness
Last Day of Freedom

Nejlepší make-up a vlasy
Lesley Vanderwalt, Elka Wardega and Damian Martin (Šílený Max: Zběsilá cesta)
Love Larson and Eva von Bahr (Muž, který vylezl z okna a zmizel)
Siân Grigg, Duncan Jarman and Robert Pandini (Revenant – Zmrtvýchvstání)

Nejlepší hudba
Most špionů -Thomas Newman
Crol – Carter Burwell
Osm hrozných – Ennio Morricone
Sicario – Jóhann Jóhannsson
Star Wars: Síla se probouzí – John Williams

Nejlepší originální píseň
“Earned It” - Padesát odstínů šedi
“Manta Ray” - Racing Extinction
“Simple Song #3”- Mládí
“Til It Happens To You” - The Hunting Ground
“Writing’s On The Wall” - Spectre

Nejlepší výprava
Most špionů – Adam Stockhausen; Set Decoration: Rena DeAngelo and Bernhard Henrich
Dánská dívka – Eve Stewart; Set Decoration: Michael Standish
Šílený Max: Zběsilá cesta – Colin Gibson; Set Decoration: Lisa Thompson
Marťan – Arthur Max; Set Decoration: Celia Bobak
Revenant Zmrtvýchvstání – Jack Fisk; Set Decoration: Hamish Purdy

Nejlepší krátký animovaný film
„Bear Story” Gabriel Osorio a Pato Escala
“Prologue” Richard Williams a Imogen Sutton
“Sanjay’s Super Team” Sanjay Patel a Nicole Grindle
“We Can’t Live without Cosmos” Konstantin Bronzit
“World of Tomorrow” Don Hertzfeldt

Nejlepší krátký hraný film
“Ave Maria” Basil Khalil and Eric Dupont
“Day One” Henry Hughes
“Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut)” Patrick Vollrath
“Shok” Jamie Donoughue
“Stutterer” Benjamin Cleary and Serena Armitage

Nejlepší střih zvuku
Šílený Max: Zběsilá cesta – Mark Mangini a David White
Marťan – Oliver Tarney
Revenant – Zmrtvýchvstání – Martin Hernandez a Lon Bender
Sicario – Alan Robert Murray
Star Wars: Síla se probouzí – Matthew Wood a David Acord

Nejlepší zvukový mix
Most špionů – Andy Nelson, Gary Rydstrom a Drew Kunin
Šílený Max: Zběsilá cesta – Chris Jenkins, Gregg Rudloff a Ben Osmo
Marťan – Paul Massey, Mark Taylor a Mac Ruth
Revenant – Zmrtvýchvstání – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom a Chris Duesterdiek
Star Wars: Síla se probouzí – Andy Nelson, Christopher Scarabosio a Stuart Wilson

Nejlepší vizuální efekty
Ex Machina – Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington and Sara Bennett
Šílený Max: Zběsilá cesta – Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver a Andy Williams
Marťan – Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence a Steven Warner
Revenant Zmrtvýchvstání – Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith a Cameron Waldbauer
Star Wars: Síla se probouzí – Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Chris Corbould

Zdroj: Academy of Motion Picture Arts and Sciences