Prestižní audiovizuální ceny TRILOBIT BEROUN 2016 odtajňují své nové laureáty. Tradiční ceny Českého filmového a televizního svazu FITES, které jsou každoročně udělovány nejhodnotnějším počinům v oblasti audiovizuální tvorby za uplynulé období, byly dnes večer rozdány po devětadvacáté. Zato poprvé se slavnostní ceremoniál konal v Kulturním domě Plzeňka v Berouně, poprvé také před objektivy kamer České televize, která jej vzápětí odvysílala na programu ČT art, a také jako vůbec první ocenění českých filmových tvůrců v letošním roce. Večerem provázel sám držitel dvou Trilobitů, moderátor, herec, scenárista a režisér Jan Kraus, bývalý předseda FITES.

Z letošního hodnocení hlavní a dětské poroty vzešlo udělení celkem dvanácti cen, jejichž společným jmenovatelem je poukázat na kvalitu umělecké výpovědi, společenský a kulturní přínos audiovizuální tvorby zejména v českém, ale i mezinárodním prostředí. Hlavní cenu TRILOBIT BEROUN 2016 si ze sobotního ceremoniálu odvezli režisér a spoluscenárista filmu Schmitke, Štěpán Altrichter, dále režisér Petr Václav za dokument Zpověď zapomenutého a bratři Kryštof a Matěj Hádkovi za herecké výkony v hojně skloňovaném celovečerním dramatu loňského roku Kobry a Užovky.

Novým držitelem Ceny Vladislava Vančury, která akcentuje dlouhodobý či celoživotní přínos filmových tvůrců české audiovizuální tvorby a představuje onu pověstnou „síň slávy“, se ve svých devadesáti letech stal legendární režisér Vojtěch Jasný, jeden z prvních absolventů v historii FAMU, za něhož však s ohledem na aktuální zdravotní stav křišťálovou plastiku převzal producent Aleš Hudský. Cena Václava Havla za přínos občanské společnosti byla udělena „v zastoupení Ivana Havla“ redaktorovi České televize a moderátorovi publicistického pořadu Hyde Park Civilizace, Danielu Stachovi, Cenu Josefa Škvoreckého si za filmovou adaptaci literárního díla v Berouně převzal scenárista a režisér Petr Zelenka. Mnichovský komplex je kniha historika Jana Tesaře, která se stala volnou inspirací pro scénář jeho celovečerního filmu Ztraceni v Mnichově.

Uznání a Ceny poroty se dostalo trojici snímků – animované Anatomii pavouka Vojtěcha Kisse, dokumentu Evangelium podle Brabence díky režii a kameře Miroslava Janka a také celovečernímu dokumentárnímu filmu Nízká Vysoká hra režiséra Martina Vadase. Svého čerstvého laureáta má také Mimořádná cena poroty, která putovala za české hranice do rukou ukrajinského režiséra Oleha Sencova odsouzeného za kritiku ruské okupace Krymu. Porotci udělili rovněž Zcela zvláštní cenu poroty – Zlatý citrón, která po loňské cestě do Poslanecké sněmovny zamířila tentokrát do Senátu České republiky k rukám senátora Jana Veleby. Letos potřetí byla rovněž udělena Cena dětské poroty – Berounský medvídek. Po napínavém hlasování poroty složené ze žáků berounských škol ji nakonec obdržel režisér Radek Beran za svůj loutkový snímek Malý Pán.

Hosty slavnostního večera a zároveň předávajícími audiovizuálních cen TRILOBIT BEROUN 2016 se pro 29. ročník stali místostarosta města Berouna Ivan Kůs, ředitelka spolupořádajícího Městského kulturního centra Beroun Kateřina Masopustová, dále poslankyně Parlamentu ČR Věra Kovářová Železná, bratr bývalého prezidenta Ivan Havel, náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková, ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková, ředitel vývoje pořadů a programových formátů České televize Jan Maxa, zástupci partnerů a sponzorů letošního ročníku, jako jsou Evžen Listík ze společnosti RWE Energo, Pavel Končela ze společnosti MAPOR, Bohumil Stibal, majitel Zámeckého dvora Všeradice, Marek Kolařík a Lukáš Trnka ze společnosti UGO! Media a další.

Tak jako v předešlých letech převzal křišťálovou trofej pocházející z nižborské sklárny Rückl Crystal každý z oceněných tvůrců či protagonistů jednotlivého filmového díla. Kromě oceněných snímků, filmových a jiných osobností stála v centru pozornosti organizace slavnostního večera jeho scénografie, které dominovala gigantická projekce vytvářející holografický efekt nebo speciálně pro tuto příležitost ztvárněná tzv. „audiovizuální kulička“, která svým pootočením na bílou či černou stranu symbolizovala opačné polarity, jakkoliv k tomu během večera dostala příležitost. O zábavu se mimo jiné v mezičasech postarala tanečně-hudební skupina Jelení loje.

Za pořadatelstvím cen TRILOBIT BEROUN 2016 stojí Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun, kde se letošní ročník uskutečnil již po šestnácté. Tak jako v minulých ročnících předcházel večernímu slavnostnímu udílení cen doprovodný program v Městském kině Beroun – pro děti Dopoledne s Večerníčkem s kvízem o ceny a odpolední a večerní blok filmů favorizovaných letošními porotci.

 

UDĚLENÁ OCENĚNÍ 29. ROČNÍKU TRILOBIT BEROUN 2016
 

TRILOBIT BEROUN 2016

Schmitke

Zpověď zapomenutého                       

Kobry a Užovky                                              
                                                                      
CENA POROTY                                              
Anatomie pavouka

Evangelium podle Brabence

Nízká Vysoká hra
                                  
ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY – ZLATÝ CITRÓN
Jan Veleba
                                              
MIMOŘÁDNÁ CENA POROTY

Oleh Sencov

CENA VLADISLAVA VANČURY
Vojtěch Jasný

CENA VÁCLAVA HAVLA
Hyde Park Civilizace

CENA JOSEFA ŠKVORECKÉHO
Ztraceni v Mnichově
 

CENA DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK                                   
Malý Pán

***

text: BD

foto: Trilobit Beroun 2016