Děj filmu se odehrává několik let po občanské válce. Zasněženými kopci Wyomingu se řítí dostavník a veze se v něm John Ruth (Kurt Russell), lovec lidí, též známý jako „Kat“, a Daisy Domergueová (Jennifer Jason Leigh). Jeho čeká odměna, vypsaná na její hlavu, ji soud a oprátka. Po cestě potkají dva muže – majora Marquise Warrena (Samuel L. Jackson), bývalého vojáka, ze kterého se také stal obávaný lovec lidí a Chrise Mannixe (Walton Goggins), jižanského odpadlíka, který o sobě tvrdí, že je novým šerifem ve městě, kam mají všichni namířeno. Když jim silná vichřice zabrání pokračovat v cestě, rozhodnou se hledat útočiště v dřevěnici u Minnie, která je oblíbenou zastávkou dostavníků. Ve dveřích je však nevítá majitelka, ale několik cizinců, kteří se rozhodně netváří přívětivě. Všechny je třeba nenávidět.

Ta pravá zábava začíná v polovině

Proč jsou Tarantinovy snímky tak populární? Inu, žádný z nich nepostrádá zajímavé postavy, perfektní herecké obsazení, zběsilou akci, násilí a spoustu umělé krve. A ani nový snímek Osm hrozných není výjimkou. První hodina a půl slouží především k představení nových postav, které si své fanoušky získají po pár minutách. Nejlépe si z celého obsazení vede všemi milovaný Samuel L. Jackson, jenž exceluje jak v dialozích, tak v akčních scénách. Dále mohu vyzdvihnout výkony Kurta Russella, Jennifer Jason Leigh a Waltona Gogginse. Ostatní jsou na tom spíše průměrně, i když mě upřímně mrzí nevyužitá účast herce Tima Rotha, jehož mnozí znají například ze snímku Gauneři. Scénář mu totiž nedává příliš prostoru, a i když se Roth snaží, bohužel to nestačí.

 

Ne každému navíc zpočátku sedne upovídanost osmi darebáků a mnohým může dokonce vadit i pomalejší tempo. To se však změní v polovině, na konci kapitoly Minnie´s Habergdashery, kdy filmaři přitlačí na pilu a dojde k prvnímu masakru. A poté začíná ta pravá tarantinovská zábava, na kterou se fanoušci tolik těšili. Krev teče proudem, postavy si při drsnějších scénách i skvěle zahláškují a atmosféra je příjemně napínavá. A ke konci navíc dojde k odhalení postavy, jež ztvárnil herec Channing Tatum. Nic bližšího vám však o ní neprozradím kvůli potenciálním spoilerům. Je ovšem velká škoda, že se jedná pouze o menší štěk. Zajisté by bylo zajímavé, kdyby měl Tatum ve snímku jednu z hlavních rolí. Tak snad příště.

 

Tarantino je zpět a vzdává poctu westernovým snímkům! Novinka Osm hrozných opět nepostrádá zběsilost a spoustu umělé krve. Scénář funguje na výbornou, děj je krásně plynulý a příjemně jej doprovází hudba Ennio Morriconea. Také musím vyzdvihnout kameru, kostýmy a herce, kteří podávají šílené výkony, jak je u Tarantinových snímků zcela běžné. Na druhou stranu mě zklamala nevyužitá účast Tima Rotha a štěk Channinga Tatuma, jenž by si rozhodně zasloužil více prostoru. Snímek Osm hrozných se ovšem víceméně povedl. Nejedná se sice o druhého Nespoutaného Djanga nebo Hanebné pancharty, fanoušci však budou jistě spokojeni.

Hodnocení: 85%

P.S. Snímek jsem viděl v Americe v delší tříhodinové 70mm verzi, která nebude v České republice k vidění, což je rozhodně škoda. Širší a detailnější obraz je totiž u Osmi hrozných naprosto dokonalý.

Text: Jan Kocián

Foto: Forum Film