Americký západ, Jižní Dakota, 1823. Místo a čas s hodně relativní hodnotou lidského života. Zkušený lovec a trapper Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) je se svým synem na výpravě s lovci kožešin. Uprostřed hlubokých lesů vzdorují nečekaným útokům indiánů a musí na své pouti překonávat nemilosrdnou, zatím nezmapovanou krajinu plnou nástrah.

Glassovi se stává osudným střet s rozzuřenou samicí medvěda grizzlyho. Medvědí útok sice přežije, ale je těžce zraněný a lovecká výprava se musí rozdělit. Zatímco většina lovců pokračuje v cestě, s Glassem a jeho synem zůstanou jen dva muži, John Fitzgerald (Tom Hardy) a Jim Bridger (Will Poulter). Ti více méně jen čekají, až zemře, aby jej pak pohřbili a mohli pokračovat v cestě. Ale zraněný lovec stále neumírá, a tak se Fitzgerald rozhodne čekání na nevyhnutelné zkrátit. Při pokusu o nedobrovolnou eutanázii ho však přistihne Glassův syn, kterého Fitzgerald zabije. Ještě živého Glasse pak zahrabe v hrobě a spolu s Bridgerem zmizí. Jenže Hugh má hodně tuhý kořínek. V naprosto zuboženém stavu vyleze z vlastního hrobu, zoufale se potácí čarokrásnou, ale zcela lhostejnou krajinou. Při životě jej drží především nenávist a touha po odplatě. Musí překonat brutální zimu a hlad, divoké řeky, bojovné indiánské kmeny a dokonat svou pomstu.

 

Autentický snímek, který není pro každého

Po vřele přijatém snímku Birdman, který minulý rok proměnil čtyři z devíti nominací na Oscara, se režisér Alejandro G. Iñárritu pouští do dalšího ambiciózního projektu podle knižní předlohy Michaela Punkeho. Ta se inspiruje skutečnými událostmi, ačkoli si autor některé věci lehce poupravil – viz pomsta za zabití syna hlavního hrdiny. A podařilo se mu tak vytvořit silný motiv, jehož hlavní postavou je Hugh Glass, kterého si zahrál herec první třídy Leonardo DiCaprio. Ten podává opět fantastický výkon, ze kterého běhá mráz po zádech, a to jak po fyzické, tak i emocionální stránce. Jeho postava je po surovém napadení medvědem vážně zraněna a po zabití jeho syna a ponechání na pospas smrti se vydává na strastiplnou cestu, ve snaze najít Johna Fitzgeralda, muže, který mu vzal jedinou věc, kterou nade vše miloval. Toho si ztvárnil Tom Hardy, kterému je postava ušita na míru a scénář mu dovoluje hrát podle svého „drsného“ stylu a na konci se můžete samozřejmě těšit i na ostřejší střet. Bohužel, tím se uzavírá naše chvála vůči hereckému obsazení. Ostatní – jako Domhnall Gleeson nebo Will Poutner – sice nehrají vůbec špatně, jedná se však spíše o slabý průměr. Může za to samozřejmě nedostatek prostoru, jelikož je děj upnut na Hardym a DiCapriovi, a herci tak nemají možnost předvést něco víc. Scénář se totiž ani nesnaží jejich charaktery nějak vykreslit, a tak jsou na plátně pouhým doplňkem.

 

Snímku nelze upřít odvážnost. Je opravdu dosti zajímavé sledovat, jak Leo plave v hustých peřejích následován kameramanem nebo když jí teplý koňský žaludek. Točení v exteriérech za využití přirozeného světla se tvůrcům vskutku vyplatilo a filmu to přidalo na větším autentickém zážitku. Výtky nemám ani proti delší stopáži. 156 minut, v nichž se Iñárritu snaží divákům ukázat divokou přírodu v celé své kráse a hlavního hrdinu, který se vydává na téměř 300 kilometrovou pouť, uteče jako voda. Je tu však jedno - ,,Ale.“ Snímek kvůli své surovosti nemusí sednout každému a dvě hodiny a půl pro vás mohou být doslova utrpení.Pokud tedy nemáte silný žaludek, pak raději zůstaňte doma.

 

Snímek REVENANT Zmrtvýchvstání je mrazivou podívanou, která nejvíce překvapuje autentickou výpravou. Režisér Alejandro G. Iñárritu odvedl dobrou práci a spolu s Markem L. Smithem připravil kvalitní scénář. Dále mohu vyzdvihnout střih, příjemně plynulou kameru, zajímavé kostýmy a mrazivé herecké výkony Toma Hardyho a Leonarda DiCapria. Hardy sice nemá příliš velkou šanci na zisk oscarové sošky, zato Dicaprio ano. I když si jej zasloužil již za role ve snímcích Co žere Gilberta Grapea, Titanic, Chyť mě, když to dokážeš, Skrytá identita, Počátek nebo Vlk z Wall Street. Snad mu to tentokrát konečně vyjde.

Hodnocení: 80%

Text:Jan Kocián

Foto: CinemArt