La Película odstartuje v úterý 16. února v kině Světozor a slavnostní zahájení bude patřit dramatu Ma Ma s Penélope Cruz v hlavní roli. Film přijede osobně představit režisér snímku Julio Medem a vedoucí výpravy Montse Sanz. Po české premiéře na festivalu La Película bude Ma Ma uvedena do kin v distribuci Aerofilms. Kromě Medemova nejnovějšího filmu budou mít diváci v rámci festivalového programu také příležitost zhlédnout i jeho starší snímky Sex a Lucía a Zrzavá veverka.

Festival La Película se uskuteční od 16. do 21. února v pražském kině Světozor. Od 18. února do 21. února budou španělsky mluvené filmy k vidění v brněnském kině Scala, mezi 25. a 27. únorem se přehlídka usídlí v kině Central v Hradci Králové a závěr festivalu bude od 1. do 3. března patřit ostravskému Minikinu. Vstupenky pro pražskou část přehlídky je možné již nyní rezervovat prostřednictvím webových stránek kina Světozor. Kompletní program k dispozici na www.lapelicula.cz Festival pořádají Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor.

Hned několik snímků bude v letošním programu reprezentovat baskickou filmovou produkci, které se v poslední době dostává uznání na festivalech po celém světě. Do prostředí baskického venkova, kde se střetává moderní svět s tradicemi starobylé kultury, zavede diváky intimní drama Babička (Amama). Psychologické drama Loreak, neboli Květiny, je netradičním příběhem o osamělosti a o nepříliš příjemných životních situacích. Je postaven především na výrazných hereckých výkonech a na svém kontě má řadu ocenění. Originální dokument Jai Alai Blues odvypráví neuvěřitelný příběh vzestupu a pádu tradičního baskického míčového sportu Jai Alai v USA. Zavede diváky do doby, kdy zápasy sledovaly na stadionech tisíce lidí a dokázal přitáhnout pozornost i těch nejslavnějších celebrit, jako byl například John Travolta.

Vedle aktuálních novinek známých španělských režisérů Julia Medema a Carlose Saury nabídne La Película i snímky dalších výrazných španělských tvůrců. Například velkolepu crazy komedii španělského provokatéra Álexe de la Iglesia Moje velká noc (Mi gran noche) ze zákulisí televizního natáčení silvestrovského programu. Dalším výrazným režisérem, jehož poslední snímek La Película uvede, je několikanásobný držitel ceny Goya Jaime Rosales. Ten se představí poněkud depresivním příběhem ze současného Španělska Krásné mládí (Hermosa juventud). Diváci se mohou dále těšit například na snímek Hrdinové zla (Los héroes del mal) nebo na aktuální film režiséra Daniela Guzmána Za nic (A cambio de nada) o chlapci, který si po útěku z domova vytvořil na ulici vlastní rodinu.

Latinskoamerickou kinematografii bude v letošním roce reprezentovat hned několik zajímavých snímků. Festival uvede například první kubánský snímek z žánru science fiction Omega 3 nebo mrazivé argentinské drama s prvky hororu Vrátili se… (Ellos Volvieron). Za pozornost stojí i dokumentární esej Perleťový knoflík (El botón de nácar), jenž diváky zavede mezi poslední patagonské indiány a seznámí je s jejich fascinujícími dějinami a jazykem. „Jedná se bezesporu o jeden z nejkrásnějších filmů minulého roku. Je to obrazově i myšlenkově úchvatný film, který se vyjadřuje magickými obrazy vesmíru a přírody a mystickými záběry do podivuhodného světa předkolumbovských obyvatel Chile,“ nabízí svůj programový tip dramaturg festivalu David Čeněk. Hned dva filmy budou reprezentovat mexickou filmovou produkci. Vizuálně působivý snímek Soumrak (Penumbra) a psychologické drama V krvi (En la sangre). 

Text: LČ