Deadpoolovi už nikdo pusu nezašije

Ryan Reynolds se dlouhých deset snažil protlačit na filmová plátna komiksového Žoldáka s nevymáchanou pusou (Merc With a Mouth) – Deadpoola. Sice jsme se jej dočkali v menší roli ve snímku X-Men: Origins, fanoušci však z kina odcházeli se svěšenou hlavou. Až koncem srpna 2014 se mohlo začít pomaličku jásat, jelikož na internet uniklo testovací video určené studiu 20th Century Fox. A to zvedlo tak silnou vlnu pozitivních ohlasů, že se Foxové rozhodli dát snímku zelenou, avšak s menším rozpočtem než je u komiksových snímků běžné (přibližně 50 mil. dolarů). Díky tomu však tvůrci dostali volnou ruku. A to se na výsledném filmu pozitivně podepsalo.

 

Hned v úvodu si pro nás tvůrci připravili dynamickou akční sekvenci - jejíž část jste mohli vidět v testovacím videu - a samotný Deadpool se začíná představovat jako perfektní smrtící antihrdina, který musí mít vždy poslední slovo. Ryanu Reynoldsovi není černý humor vůbec cizí a po celou dobu se snaží divákům dokázat, že má tento projekt zcela pod kontrolou a svou roli si náležitě užívá. Na řadu přijde i oblíbené promlouvání k divákům a navštívíme – stejně jako v komiksu – spoustu špinavých míst. Musíme se ovšem podívat také na Žoldákův zrod. Samozřejmě si mnozí z vás mohou myslet, že jsou superhrdinských origin příběhů přesyceni, v případě Deadpoola to však byla nutnost. Režiséru Timu Millerovi se daří držet svižné tempo, takže se nemusíte bát, že byste se v kině nudili. Černý humor tu funguje na výbornou a je opravdu zábavné poslouchat, jak si hlavní hrdina dělá legraci úplně, ale úplně ze všeho. Od známých osobností – některá použitá jména nemusí být českým divákům příliš známá – až po své – tedy Reynoldsovy - nepříliš povedené snímky, viz Blade: Trinity, Green Lantern nebo X-Men: Origins. Nejvíce však z posledního jmenovaného snímku - a je jen dobře, že to studio povolilo.

 

Vedlejší postavy dostaly menší, leč dostačující prostor. Scénář je totiž zaměřen primárně na Deadpoola a jiné postavy ho zkrátka nesměli zastínit. I tak se můžete těšit na X-Meny Colossuse (Stefan Kapicic) a Negasonic Teenage Warhead (Brianna Hildebrand), kteří si i na tu chvíli dokáží získat své fanoušky a v akci jim to opravdu sluší. A vyniknou tu i Ed Skrein (Ajax) a Gina Carano (Angel Dust), kteří jsou zpočátku dosti nezajímaví, ale ve finále mají své místo. Herečka Morena Baccarin (Vanessa) a T. J. Miller jsou však pouhou ozdobou snímku, seč se oba snaží, aby tomu tak nebylo. Baccarin sice dokáže zezačátku pobavit některými věcmi provazovanými s Reynoldsem a Millerovi se podaří pár vtípků, bohužel ani to nestačí.

 

Fanoušci komiksové předlohy mohou jásat! Filmařům se podařilo natočit Deadpoola tak, jak si jej přáli vidět – se spoustou násilí, krve, špinavých míst a s pestrým slovníkem. A zaslouží si pořádně poplácat po zádech, jelikož se jim navíc daří bavit své fanoušky celých 114 minut. Některé možná malinko překvapí prostý děj. Nemusíte se ovšem bát, v hlavní roli totiž září brilantní Reynolds, který se pro tuto roli skutečně narodil, o zábavu tak není nouze. Dále bych rád vyzdvihnul scénář a jeho černý humor, střih, kameru, přehlednou akci, choreografii, kostýmy a hudbu, kterou zkomponoval skladatel Junkie XL. Musím ovšem varovat, že tento snímek není pro každého. Převážně fanouškům klasických superhrdinských filmů nemusí vůbec sednout brutalita a vulgární výrazy, které se tu vyskytují. Deadpool totiž není jen tak ledajaký superhrdinský snímek. Je to totiž tvrdé eRko, které má pořádné koule a nestydí se za to.

Hodnocení: 90%

P.S. Zúčastnil jsem se projekcí IMAX a 4DX a obě měli něco do sebe. Pohyby sedaček, vůně a voda na tváři sice umocní váš zážitek z filmu, osobně jsem si však Deadpoola více užil v IMAXu. Na největším plátně v České republice mu to totiž náramně sluší. A víte, co se říká: ,,Větší je lepší.“

P.S.S. Po skončení snímku zůstaňte na svých místech, jelikož na vás čeká jedna potitulková scéna.

Jan Kocián

Foto: CinemArt