Film italského režiséra Gianfranca Rosiho zachycuje otřesný život na středomořském ostrově Lampedusa.

Cenu za nejlepší režii dostala Mia Hansen Love za filmThings to Come.

Mia Hansen-Love

Majd Mastoura vyhrál cenu pro nejlepšího herce za jeho roli v Inhebbek Hedi a Trine Dyrholm obdržela cenu pro nejlepší herečku za film ve filmu Kollektivet.

Trine Dyrholm

Při přebírání ceny pro Fire at Sea (Fuocoammare) od poroty vedené americkou herečkou Meryl Streep, Rosi řekl: "Doufám, že filmem přináším povědomí o tom co se děje. Je nepřijatelné, aby lidé umírali na cestě přes moře, když utíkají z tragédie.".

Film kontrastuje utrpení migrantů během námořní cesty do Evropy s každodenním životem lidí v na ostrově Lampedusa, jimž Rosi věnoval jeho film.

Streep řekla: "Je to odvážný hybrid autentické záběry a záměrné vyprávění, které nám umožňuje uvažovat o tom, co vše můžete dokumentární film ukázat.  Je to naléhavý, nápaditý a nezbytný film."

Francouzský film Things to Come je příběhem učitelky, která se vyrovnává se smrtí své matky a rozpadem svého manželství. Hlavní roli ztvárnila slavná Isabelle Huppert.

Tunisan Majd Mastoura získal cenu je nejlepší mužský herecký výkon za roli v milostném příběhu v období arabského jara, zatímco dánská herečka Trine Dyrholm za svůj výkon ukřivděné ženy ve filmu Kollektivet (The Commune).

Majd Mastour

Stříbrného medvěda - velkou cenu poroty získal film  Death in Sarajevo a jeho režisér  Danis Tanovic

Text: R

Foto AP