Dynamický snímek, který nepřišel s ničím originálním

Poté co byl do role gothamského strážce obsazen herec Ben Affleck (Město, Argo), zvedla se na internetu vlna nevole. Komiksoví fanoušci dokonce začali sepisovat petice a sbírat podpisy, ale ani to studio Warner Bros. a režiséra Zacka Snydera nepřimělo, aby jej přeobsadilo. Což se jim nakonec vyplatilo. Ben Affleck podává vynikající výkon a příprava na tuto roli je dosti znát. Jeho Batman je totiž neuvěřitelně badass, a dokonce se nebojí lámat vazy, čehož se Baleova verze zdráhala. Vždy když se tedy objeví na scéně, naskakuje husí kůže a nutno dodat, že se mu daří ukrást většinu prostoru, i když se prakticky jedná o pokračování Muže z oceli. Henry Cavill  coby Superman se sice snaží, ale jeho výstupy jsou již poměrně okoukané. Na druhou stranu může být rád, že z něj že scénáristé Chris Terrio a David S. Goyer nedělají hlupáka, tak jako z Batmana, který v několika případech působí dosti komicky. A to především v samotném finále, ve kterém je pátým kolem u vozu, což je trochu škoda. Do popředí se tu dostává Gal Gadot jako Wonder Woman. Ta si dokáže i za tu krátkou chvíli získat diváky a její akční scény jsou vskutku dynamické a zábavné.

Vyniknout se podařilo také Jessemu Einsenbergu, kterému výborně padla role  Lexe Luthora. A je patrné, že si ji herec po celou dobu dosti užívá, a dovolím si říci, že se jeho výkon pomalu přiblížil Heathu Ledgerovi, který v Nolanově Temném rytíři ztvárnil postavu Jokera a nemám, co bych u něj vytknul. Totéž však neplatí o vedlejších hercích Jeremy Ironsovi (přítel a komorník Bruce Waynea Alfred Pennyworth), Amy Adams (Lois Lane, Supermanova láska) a Holly Hunter (senátorka Finchová), přičemž nejlépe z toho vyšel první ze jmenované trojice. A i když se není čemu divit, tak místo ozdobami jsou tu tyto dvě herečky naprosto zbytečně. Románek se Supermanem už je klišé a skleslá senátorka vzbuzuje hlavně pobavení, což jistě nebylo záměrem.

Nyní se přesuneme dále. Snímek jako takový nám servíruje tolik akce a nakousnutých a nedokončených věcí, že se v tom někteří diváci mohou ztratit, což není tak docela v pořádku. A setkáme se tu dokonce s několika scénami, nad kterými budou mnozí po projekci kroutit hlavou (nyní následuje menší spoiler, pokud si jej nechcete přečíst, přeskočte na další řádek). Jako příklad uvedu nesmyslné volání zaměstnance Bruci Waynovi žádajícího o svolení opustit budovu, když Superman se Zodem devastují město. A takových je tu samozřejmě více.

S vizuálními efekty si filmaři dosti pohráli a výsledkem je bezchybná práce, což platí také o akci. Té se dočkáme již v úvodu a režisér Zack Snyder nám téměř bez dechu servíruje jednu za druhou. Co ovšem trochu zamrzí je samotný souboj Batmana a Supermana, který netrvá příliš dlouho. To nám má sice vynahradit Blu-Ray disk, který bude obsahovat prodloužené a tvrdší scény navíc, ale i tak si toho fanoušci zasloužili víc.

Snímek Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti se ve výsledku povedl, jen trpí hloupým scénářem Chrise Terria a Davida S. Goyera, který má tendenci toho více nakousnout, a poté nedokončit hlavní myšlenku. Dalším zklamáním je záporák Doosmday, kterého jste mohli poprvé spatřit ve třetí upoutávce. A ačkoli nám tvůrci slibovali, že se nejednalo o finální verzi, opak je pravdou, a za to má bohužel palec dolů. Snaha o vyrovnání se konkurenčnímu Marvelu je zřejmá, leč se mu toho zatím nepodařilo docílit – je to samozřejmě pouze jeden snímek - avšak do budoucna se o to studio bude snažit. Už teď si pro nás připravilo několik Easter Eggů, které odkazují na týmovku Justice League a krátce se tu mihnou také někteří superhrdinové.

Akce, kostýmy a vizuální efekty jsou naprosto úžasné a dech beroucí. A hlavní herci jsou jednoduše skvělí, zvláště Ben Affleck, Gal Gadot a Jesse Eisenberg, jehož zapálenost mě opravdu bavila. Affleckův Batman sice není nejlepší verzí postavy, s týmovkou Justice League a sólovým snímkem se to ovšem může změnit. Zvláště, když si sám napsal první verzi scénáře. Gadot nám dokázala, že její Wonder Woman stojí za pozornost a diváci se mohou těšit na její sólovku.

Hodnocení: 70%      

P.S. Pokud jste viděli pouze první upoutávku, tak vám doporučuji, abyste si další nepouštěli, jelikož obsahují rozuzlení děje.

Text: Jan Kocián

Foto: Warner Bros