Z hlavní soutěžní sekce se v rámci našeho programu představí nový film dánského excentrika a mistra provokací Nicolase Windinga Refna Neon Demon, atypický horor zasazený do prostředí losangeleského módního průmyslu. Milovník násilí, barevných kontrastů a pedanticky propracovaných kompozic složí hold nebezpečným ženám a svým milovaným hororovým filmům, zároveň nepochybně představí jeden ze stylových vrcholů ročníku.

Prvořadou událostí hlavní soutěže je také nový film dvojnásobných držitelů Zlaté palmy Jean-Pierra a Luca Dardennových. Klíčové osobnosti evropského sociálního dramatu uvedou  v Cannes následovníka svého skvělého filmu Dva dny a jedna noc (Be2Can 2014) s názvem Neznámá dívka, drama o lékařce pátrající po identitě ženy, která její vinou zemřela.

Z druhé soutěžní sekce Un Certain Regard uvedeme nový film nejvýznamnějšího japonského autora současnosti Hirokazu Koreedy Po bouři, který formálně navazuje na autorovo intimní drama Naše malá sestra (Be2Can 2015). S ním se mohou čeští diváci seznámit od 5. května 2016, kdy ho pod hlavičkou Be2Can a Film Europe uvádíme do kin.

Dramaturgové Be2Can Aleš Stuchlý a Vít Schmarc ke složení soutěže dodávají: Cannes letos sází na těžké váhy a nabitou sestavu. Oproti loňsku výrazně přibylo velkých jmen a zasloužilých tvůrců, takže hlavní soutěž připomíná strhující přehlídku různých excentriků a výrazných autorských poetik. Setkání Refna, Almodóvara, Jarmusche, Loache, Dumonta a Park Chan-wooka je inspirativní. Podobně jako fakt, že rumunská nová vlna má v line-upu hned dva zástupce. George Miller jako šéf poroty se rozhodně nudit nebude. Vedle sázek na jistotu a překvapivých vynechávek kvitujeme s povděkem několik překvapení, která dávají naději, že i v hlavní soutěži bude letos opět prostor na malé dramaturgické objevy.“

Přehlídka Be2Can letos odstartuje v českých a slovenských kinech 7. října 2016.