Kompletní program Anifilmu 2016 je nyní na odkazu http://www.anifilm.cz/cs/program/03-05-16/). Je možné se v něm orientovat podle dní nebo podle sekcí. Všechny programy jsou přehledně rozčleněny na filmové a nefilmové, soutěžní a doprovodné.

Soutěže

Nejaktuálnější novinky se představí především v mezinárodních soutěžích, které mají několik sekcí: soutěží se v kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktních a nenarativních filmů a animovaných videoklipů. Více informací o všech deseti soutěžních celovečerních filmech najdete na konci této zprávy.

Novinkou letošního Anifilmu je přehlídka současné české animace, kterou uvádíme pod názvem Český obzor. Přehlídka, reagující na nárůst kvalitní nové české tvorby, doplní tuzemské snímky z mezinárodní soutěže. S touto přehlídkou je nově spojená divácká cena, díky níž může publikum zvolit z cca 30 snímků nejlepší český film festivalu.

Kde domov můj

Vedle této soutěže čítající deset celovečerních filmů a více než stovku filmů krátkých proběhne i rozsáhlý doprovodný filmový program. Hlavní téma letošního festivalu nese název „Kde domov můj?“ a prolíná se několika jednotlivými sekcemi letošního festivalu.  V našem pojetí je otázka migrace širší a klíčem pro sestavování programu jsou zejména osudy tvůrkyň a tvůrců, kteří mají s existencí mimo svou vlast zkušenost, budou v Třeboni přítomní a představí své filmy či budou prezentovat jim blízký program. Další rovinou je pak filmový program, sestavený dramaturgy festivalu speciálně v duchu tématu, reflektující jednotlivé aspekty migrace, ztráty či změny domova a souvisejících motivů. Ten bude obsahovat jak aktuální reflexe uprchlické krize, ale i starší, avšak stále aktuální tituly. Celkový program „Kde domov můj?“ čítá několik celovečerních filmů, speciálních filmových bloků a přednášek. Jedním z nejzajímavějších bloků tohoto programu pak bude prezentace díla Paula Fierlingera (1936), jenž se českým rodičům narodil v Japonsku, vyrůstal v USA a po válce žil v tehdejším Československu, aby z něho v roce 1967 uprchl zpět na západ. Uvedeme jeho osobní filmy, které se k pohnuté historii vrací. Připomeneme i jeho slavný snímek Drawn for Memory z roku 1995, který věnoval svým vzpomínkám na Československo a Anifilm však především ve světové premiéře uvede nejnovější celovečerní film Paula a Sandry Fierlingerových Slocum sám na moři (Slocum at Sea at Himself). Tento snímek je adaptací knihy Sailing Alone Around amerického mořeplavce Joshua Slocuma, který jako první obeplul svět zcela sám na své lodi.

Festivalové poroty

S tématem „Kde domov můj?“ souvisí i programy většiny festivalových porotců. Vždyť v porotách zasednou například držitel Oscara Jan Pinkava, český výtvarník a režisér, který na konci 60. let s rodiči opustil Československo. V roce 1993 začal pracovat pro studio PIXAR a nyní vyvíjí speciální animovaný obsah pro společnost Google. Svou účast potvrdili také britská nezávislá filmařka Vera Neubauer, která se narodila a studovala v Praze, zlínský rodák Jakub Pistecký, jenž emigroval se svou rodinou do Kanady v roce 1982. Nyní je zaměstnán v americkém studiu Industral Light and Magic, kde se podílel například na filmech Hvězdné války II: Klony útočí, Iron Man, Transformers), nejnověji na marvelovském filmu Kapitán Amerika: Občanská válka. Dalším českým porotcem působícím v zahraničí je Ondřej Švadlena, který se po odchodu v roce 1984 vyprofiloval jako tvůrce velmi neotřelých 3D animovaných filmů a usadil se v Německu. Spolu s nimi v porotách zasednou i další „migranti“ - holandský umělec Rosto, jehož dědeček pocházel z Čech a Íránec Nourredin Zarrinkelk, který studoval v Belgii, absolvoval stáž ve Studiu Jiřího Trnky v Praze a nyní žije, tvoří a učí na univerzitě v USA. Poroty pak doplní mladá estonská režisérka Chintis Lundgren, známá pro svůj výrazný výtvarný styl i nevšední filmové příběhy. Výtvarníky a Španělsko v porotě zastoupí Javier Mariscal, který se naposledy proslavil celovečerním filmem Chico & Rita nominovaným na Oscara a oceněným Evropskou filmovou cenou. Mimo jiné je i autorem psa Cobiho, maskota olympijských her v Barceloně. Historicko-teoretický vhled vnese do rozhodování španělská kurátorka Carolina López, která spolupracuje s řadou festivalů a galerií.

Anifilm ocení Václava Mergla

Na slavnostním zahájení letošního festivalu Anifilm převezme cenu za celoživotní přínos animovanému filmu výtvarník, scenárista a režisér Václav Mergl. Svébytný tvůrce, jehož rukopis zásadně obohatil českou animaci o prvky sci-fi, ale především o originální filmy s filosofickými přesahy, jejichž výtvarná složka v nich nikdy nebyla pouhým formálním prostředkem. Merglovu animovanou tvorbu festival připomene projekcí autorových filmů převážně z filmových pásů. Uvede také autorův výběr z tvorby pro děti, na které spolupracoval se svou ženou Pavlou. Zajímavé souvislosti v Merglově tvorbě poodhalí při speciální přednášce pedagog a teoretik Vladimír Suchánek a o propojení jeho volné výtvarné tvorby s tou filmovou se budou moci diváci přesvědčit na jedinečné výstavě nazvané Sekvence zastaveného času, která v Domě Štěpánka Netolického v Třeboni potrvá až do 20. června.  

Oprášená klasika

Anifilm letos představí i tři nově digitálně restaurované celovečerní animované filmy řadící se dnes mezi českou i světovou klasiku. První z nich bude mít dokonce světovou premiéru. Loutkový film Špalíček Jiřího Trnky je prvním celovečerním snímkem tohoto světoznámého tvůrce. Neméně známým je pak režisér Karel Zeman, kterého Anifilm představí nejen v dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman, ale i prostřednictvím snímku Vynález zkázy, jeho prvním verneovském celovečerním filmu.

Zaměřeno na Španělsko

A dalším velkým programovým blokem bude program s názvem Od čmáranic k pixelům“. Zkoumání animované tvorby nejrůznějších zahraničních kinematografií už je stabilní součástí festivalové dramaturgie. Letošní volba padla na velice rozvinutou španělskou produkci, která se v posledních letech prosazuje i úspěšnými celovečerními filmy. Jeden takový - Posedlý (Pos eso) - na loňském Anifilmu zvítězil. Mezi další úspěšné tituly patří rovněž už zmíněný film Chico & Rita režiséra a porotce letošního Anifilmu Javiera Mariscala. Rozsáhlý program rekapitulující různé fenomény z historie animace španělského království připravila kurátorka Carolina López. Její výběr začíná samými počátky tamní animované tvorby ze začátku století, pokračuje přes moderní vlivy 60. let, filmy artistní a ověnčené festivalovými cenami, až k fenoménu nového tisíciletí - k tvorbě autorů, kteří se na základě úspěchu v domovském Španělsku uplatnili u velkých amerických studií.

Cartoon d ́Or na Anifilmu - vítěz Anifilmu na Cartoon d ́Or 

Anifilm se stal součástí prestižního společenství festivalů Cartoon d ́Or. Ze snímků, které na těchto festivalech uspějí, se nominují adepti na panevropskou cenu za nejlepší krátký animovaný film roku. Tu uděluje od roku 1991 bruselská asociace CARTOON - European Association of Animation Film. Cena je určena opravdu pro ty nejlepší z nejlepších, může ji totiž získat pouze film již ověnčený cenou právě z onoho úzkého okruhu vybraných evropských festivalů. Z tohoto krátkého seznamu filmů vybere porota pět finalistů a vítěze. Nyní budou na jejich seznamu nově také filmy, které uspějí na Anifilmu v Třeboni. Anifilm tradičně uvede v také finalisty Cartoon d ́Or z roku 2015, mezi kterými jsou například holandský film Nahrávka (A Single Life) či Širší perspektiva (The Bigger Picture), za který si z posledního ročníku Anifilmu Daisy Jacobs odnesla cenu za nejlepší studentský film a získala za něj i nominaci na Oscara.

Přednášky, prezentace, workshopy…

Na Anifilmu je možné se nejen na filmy dívat, ale i se dozvědět něco ze zákulisí jejich natáčení či z historie, případně si prakticky vyzkoušet, jaké to je být animátorem. Zájemce čeká vás například přednáška Michaely Mertové Meziváleční migranti v československém animovaném filmu, specializované prezentace České televize, Workshop 3D animace či tradiční prezentace rozpracovaných celovečerních filmů  Works in Progress – tentokrát z různých evropských zemí a ve spolupráci s VAFem. Festival také nabídne jedinečnou příležitost nahlédnout do zákulisí filmových triků a efektů amerických filmů (včetně posledního filmu marvelovské série Avengers) se specialistou Jakubem Pisteckým, který působí v proslulém studiu Industrial Light & Magic. Hranice animace, která opouští kina a zabydluje se v chytrých telefonech a na internetu, prozkoumáme s Janem Pinkavou. Jeho přednáška bude zahrnovat živé interaktivní ukázky novějších i starších přírůstků projektu Google Spotlight Stories. Nahlédnout do tajů počítačových her zase nabídne Game Day. Kanadský kurátor Marco de Blois představí pro mnohé diváky neznámý vliv Břetislava Pojara na kanadskou animaci, osud a filmy Paula Fierlingera zase přiblíží Kristýna Erbenová a Petr Bilík, kteří ho zpovídali při přípravě své knihy. Porotkyně Carolina López se zaměří na socio-kulturní vlivy ve španělské animaci a Lukáš Gregor z UTB ve Zlíně pohovoří o poetice ve tvorbě Hermíny Týrlové. Nebude chybět ani making-of, tentokrát zaměřené na snímek Chico & Rita, nominovaný na Oscara. Práci na tomto celovečerním filmu osvětlí zájemcům španělský výtvarník Javier Mariscal. Členové Rady Státního fondu kinematografie zase představí priority Rady ve vztahu k animovanému filmu a zároveň se pokusí přiblížit celý dotační systém, jeho fungování a možnosti čerpání na vznik, distribuci a propagaci animovaného filmu.

 

Visegrad Animation Forum posílá do finále pitching soutěže 25 projektů

Soutěž o nejlepší projekt ve vývoji v kategoriích krátký film a televizní seriál zná své finalisty. Porota složená z pěti zástupců organizátorských zemí Visegrad Animation Forum rozhodla z důvodu vysoké kvality přihlášených prací navýšit počet postupujících do hlavní pitching soutěže. Z necelé stovky přihlášených projektů se do hlavního klání dostalo 13 krátkých filmů a 12 televizních seriálů. V doprovodném programu je pro finalisty připravena řada workshopů vedených světově uznávanými lektory. Každý finalista se bude mít možnost po svém vystoupení setkat s členem poroty a mít tak zpětnou vazbu od zkušeného profesionála z oboru. Prezentace finalistů proběhnou pro kategorii TV seriálů dne 4. května a krátké filmy se představí 5. května v Třeboni.

Dům animace v Třeboni

Kdo byl na loňském Anifilmu, nemohl minout prostory bývalé radnice v dolní části Masarykova náměstí. Z této historické, po léta nepoužívané budovy, která má specifickou atmosféru, se už loni stalo živoucí festivalové centrum. Od letošního roku ponese tento originální, festivalem zabydlený prostor název Dům animace a bude animací ještě zaplněnější. Právě sem povedou vaše první kroky, až si půjdete vyzvednout akreditace. V Domě animace budou po celou dobu probíhat různé workshopy (3D animace, tvorba animace k počítačovým hrám, oblíbení KREUS či letos poprvé workshop odlévání filmové loutky), ukázky 3D tisku a celé jedno patro bude zasvěceno programu festivalu Game Day, kde si budete moci zahrát počítačové hry, kandidující na cenu Česká hra roku (včetně pokračování kultovního Samorostu od studia Amanita Design). Prostor oživí také speciální interaktivní instalace Dana Gregora - počítačová hra, která vás donutí se hýbat. V prostorách Domu animace proběhnou také moderovaná setkání s tvůrci, kteří na Anifilmu soutěží. Rodiče malých dětí zároveň určitě rádi využijí dětský koutek.

A co pro děti?

I děti si mohou letošní festival užít na 100%, a to nejen jako diváci, ale i jako malí animátoři. V prostorách kulturního centra Roháč budou opět probíhat vedle projekcí oblíbené Dílny animace. Děti si tak budou moci vyzkoušet, jaké to je být scenáristou, výtvarníkem, režisérem a animátorem animovaného filmu. K vyzkoušení zde budou různé animační techniky od ručních po počítačové, vše pod vedením odborných lektorů. Na festivalu se pochopitelně budou promítat i filmy pro děti, a to jak krátké, tak celovečerní. Děti se mohou těšit na nový celovečerní film o kutilech Patovi a Matovi, na celovečerní filmy z distribuce posledních let, ale i na večerníčky a seriály. Uvidí například oceňovaný, vizuálně půvabný slovenský seriál Mimi a Líza (režie Katarína Kerekesová) a čeká je literárně-projekční program s režisérkou a výtvarnicí Galinou Miklínovou, která představí právě dokončovaný celovečerní film Lichožrouti a promítne z něj ukázky. A nastane i Čas na dobrodružství

Festivalové výstavy

V rámci letošního Anifilmu budou připraveny tři výstavy. První je Nové české loutky. Uvidíte zde loutky a prostředí z nedávno odvysílaného večerníčku České televize Povídání o mamince a tatínkovi, které výtvarně navrhla režisérka Kristina Dufková, a druhou část expozice tvoří zabydlené dekorace s loutkami lesních skřítků z nového filmu Až po uši v mechu autorů Báry Valecké a Filipa Pošivače. Výstava Strom: Zastavené obrazy představuje sérii deseti obrazů zachycujících filmové obrazy k stejnojmennému filmu Lucie Sunkové, který vznikal náročnou technikou malby na sklo a pomocí vícevrstvého animačního stolu. Již zmíněná výstava Sekvence zastaveného času, kterou pro vás připravil Anifilm ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií, bude prezentovat nejen filmovou tvorbu Václava Mergla, ale také vybrané koláže, kresby, obrazy a různé objekty.

Hudební program

I letos nezůstane opomenut hudební doprovodný program. Ten se tentokrát přesune do komorních prostor klubu Tunel. Tam se v průběhu týdne představí to nejzajímavější z české hudební scény za uplynulý rok. Vítěz Anděla za nejlepší elektronický počin HRTL, výherce ceny Vinyla za album roku Dizzcock a na stejnou cenu nominován Dominik Zezula, který vystupuje pod názvem Děti Mezi Reprákama. Představí se i kapely Červen a India, které figurují v žebříčku kapel, které letos dle serveru Aktuálně pohnou českou hudební scénou. Po dvou letech se do Třeboně vrací Mutanti Hledaj Váchodisko a jejich diskotéka. Český line-up doplní eletronicko-math-rockové trio z Petersburgu – Penguinsmeat. Ti jsou na turné po Evropě a Anifilm bude jednou z jejich zastávek.

 

Zdroj +foto : ANIFILM