Dvě nové postavy překvapují

Po dvanácti filmech se tvůrci rozhodli, že je na čase posunout měřítko o něco výše, a tak se volně inspirovali komiksem Captain America: Občanská válka, ve kterém se komiksoví superhrdinové rozdělí na dvě strany. Za Captaina se postaví Winter Soldier, Falcon, Ant-Man, Scarlet Witch a Hawkeye. Zatímco v týmu Iron Mana uvidíme Visiona, War Machina, Black Widow, Black Panthera a Spider-Mana, který se ve filmu objeví po dohodě se studiem Sony Pictures. Poslední dva jmenovaní jsou nováčky marvelovského filmového universa. Pavoučího muže však mohli diváci vidět již ve snímcích studia Sony Pictures z roku 2002 s tváří Tobeyho Maguireho a 2012, kdy jej ztvárnil herec Andrew Garfield. Nyní se v této roli objeví Tom Holland, který spolu s Iron Manem a Ant-Manem, dodává snímku potřebný humor a zlehčuje napjatou temnější atmosféru, která ve filmu vládne. A jestli jste se obávali, že z něj scénáristé Christopher Markus a Stephen McFeely udělají tupé létající děcko, pak si můžete oddechnout. Holland toho má totiž v rukávu opravdu hodně a interakce s ostatními postavami funguje na výbornou. A vůbec nevadí, že se ukáže pouze na půl hodiny, jelikož akční scény, ve kterých se objeví ve svém pavoučím obleku, si s poklidem dokáže ukrást pro sebe a jeho atletické pohyby je radost sledovat. Filmaři nám tak dali dobrou ochutnávku toho, na co se můžeme těšit příští rok v sólovém filmu. A totéž platí také o Black Pantherovi, kterého ztvárnil herec Chadwick Boseman. Ten ve snímku dostal daleko více prostoru a ve své roli exceluje. Jeho kočičí pohyby a akční sekvence patří k  lahůdkám, nad kterými bude fanouškům komiksu běhat mráz po zádech. A co se týče záporáka, kterým je Baron Zemo (Daniel Brühl), budou mnozí z vás dosti překvapeni. V tomto snímku ho totiž neuvidíme v kostýmu ani v klasické fialové helmě. Dokonce ani v akci, což někteří možná přijmou s nechutí, avšak způsob, jakým tahá za nitky, je dosti chytrý a ve finále budete překvapeni, co se s ním stane. A co se týče ostatních herců, není co dodávat. Všichni jsou se svými postavami natolik sžití, že není třeba slov.

 

Nejlepší marvelovský snímek vůbec

Nyní se přesuneme k akční stránce. Na začátku nám bratři Russovi ukazují krátký flashback, a hned poté nám servírují – tak jako u snímku Captain America: Návrat prvního Avengera – akční sekvenci, ve které se Captain America tvrdě porve s Crossbonesem (Frank Grillo). Ta je sice zpočátku zběsilá a trochu nepřehledná, ale poté, co se obraz ustálí, vás přikurtuje k sedačkám. A ačkoli to tak zpočátku nevypadá, akce není hlavní atrakcí a tvůrci se nesnaží divákům předvádět každou minutu nový souboj, nýbrž se po čas filmu zabývají otázkou, která strana má pravdu. Spor mezi Captainem Americou, který má obavu z toho, že by musel poslouchat rozkazy od vlády, která by určovala, kdy a kde má zasahovat, a Iron Manem, který si myslí, že je to správné, kvůli lidem, kteří během jejich akcí přišli o život, tak naroste do takové míry, že je to postaví proti sobě. Masivní střet obou týmů na německém letišti patří k jedné z nejlepších akčních scén, které jsme se od Marvelu dočkali. V trailerech je ukázán pouhý střípek toho, co se v ní skutečně stane, a pokud jste skalní fanoušci marvelovské akce, pak vám tep vyrazí na maximum. A to nemluvě o finále, ve kterém se o své dva hlavní superhrdiny budete skutečně bát. A co se týče vizuální stránky, tak opět nemohu nic vytknout.

 

Ve výsledku tak třetí díl Captaina Americy s podtitulem Občanská válka hodnotím jako jeden z nejlepších marvelovským blockbusterů vůbec. Překonal totiž veškerá má očekávání a ani na vteřinu jsem se nenudil a nemusel se dívat na hodinky. 148 minut uteklo jako voda a přiznám se, že takovou radost jsem měl naposledy po projekcích druhého dílu Návrat prvního Avengera a prvních Avengers. Snímku nechybí napínavá akce, výborná choreografie, opojné vizuální efekty, skvělý scénář, perfektní režie, střih, zajímavé lokace, nádherné kostýmy a charismatičtí herci. Čeká vás tedy nezapomenutelný akční zážitek roku!

P.S. Zúčastnil jsem se jak 2D, tak IMAX 3D projekce v originálním znění s titulky. A musím přiznat, že jsem si druhou projekci užil ještě více – byl jsem překvapen, že je to vůbec možné. 3D konverze je třešničkou na dortu a bonusem je také to, že režiséři použili pro sedmnáctiminutovou akční sekvenci na německém letišti kamery ALEXA IMAX® 65 mm. To znamená, že se obraz se roztáhne do výše a je až křišťálově čistý. Výsledek je tak pastvou pro oči.

P.S.S. Po skončení filmu zůstaňte sedět na svých sedadlech, jelikož následují dvě potitulkové scény.

Hodnocení: 100%

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon / MARVEL STUDIOS