A M E R I K A je film o přátelství, svobodě a snění a jako svůj celovečerní debut ho pro HBO natočil Jan Foukal. Film bude uveden ve světové premiéře na letošním 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary v soutěžní sekci dokumentárních filmů. Na podzim ho společnost Aerofilms uvede do českých kin. 

Bára je dcerou kanadských imigrantů a do Čech přijela, aby poznala zemi svých rodičů. Honza je z Prahy, zpívá a hraje na kytaru. Vždy toužil odjet do New Yorku a být tak trochu Bob Dylan.

Bára a Honza se vydávají na vandr do tradičních míst trampů, starých bezmála sto let. Film sleduje jejich cestu do země svobody, kde kulisou je jen les, oheň a širé nebe. Sami na sobě zakoušejí únik do imaginární Ameriky, s každým dalším setkáním či zážitkem se jejich cesta proměňuje v univerzální příběh přátelství, hudby a snů o svobodě.

Nový film z produkce HBO Europe a Evolution Films, Amerika, natočil jako svůj celovečerní debut, režisér Jan Foukal. Sám jako aktér s Barborou Adler navštěvuje ve filmu lidi, kteří ve jménu trampských tradic hledají ve vlastní zemi lepší a svobodnější svět. Navazují tak na letitou „hru na Ameriku“. V osadách jako Ascalona, Toronto, Ztracenka, nežijí Indiáni a kovbojové. V naší malé divočině v Čechách, můžete ale vidět pozůstatky trampy kolonizované fantazie, do které unikali každý víkend.

Cesta Báry a Honzy formuluje unikátní fenomén do současného jazyka s poselstvím, že imaginární Amerika je tu i dnes, a pro každého, kdo se do země svobody nebojí vstoupit.

Režisér

Jan Foukal vystudoval dokumentarní tvorbu na FAMU a své studium zakončil v roce 2009 absolventským filmem Poslední přednáška Egona Bondyho. Je externím členem Divadla Vosto5. Pod pseudonymem Johannes Benz představil v roce 2013 audiovizualní road movie inspirovanou Waltem Whitmanem Songs of the Open Road. O rok později vydal ve spolupráci se Supraphonem debutovou desku One Way Road. Je spoluzakladatelem labelu Tranzistor (Wabi a Ďablovo stado, Justin Lavash). Je iniciátorem aktivity KINO OTEVŘENO, která se od roku 2009 zabýva rekultivací zavřených kin v Čechách.

TEASER K FILMU: https://www.youtube.com/watch?v=21qPNllgW0o&feature=youtu.be