Na slavnostní světové premiéře přislíbili účast kromě režiséra Seana Ellise herci Jamie Dornan, Charlotte Le Bon, Aňa Geislerová a Toby Jones.

„Vzhledem k tomu, že snímek umělecky zpracovává jednu ze zásadních událostí československé historie, atentát na říšského protektora Heydricha, rozhodli jsme se spolu s producenty filmu, oznámit premiéru Anthropoidu v Karlových Varech symbolicky právě v době, kdy si připomínáme výročí této události,“ říká prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

Film Anthropoid se bude promítat nejen v rámci slavnostního zahájení ve Velkém sále hotelu Thermal, ale rovněž ve dvou dalších souběžně uváděných představeních určených veřejnosti.

Nový koprodukční snímek Anthropoid, se natáčel od července do září 2015 v České republice. Tento velký mezinárodní projekt byl slavnostně představen právě na loňském ročníku karlovarského festivalu.

Režisér Sean Ellis obsadil do hlavních rolí parašutistů Kubiše a Gabčíka herce Jamieho Dornana a Cilliana Murphyho. Jednu z hlavních ženských rolí, Gabčíkovu partnerku hraje česká herečka Aňa Geislerová. Partnerkou postavy Kubiše Jamieho Dormana je Charlotte Le Bon, známá z filmů Láska na kari (The Hundred-Foot Journey,) nebo Muž na laně (The Walk). V roli spolupracovníka výsadkářů Jana Zelenky-Hajského uvidíme britského herce Tobyho Jonese, známého např. z dramatu  Pochybná sláva (Infamous) nebo ze sérií Hunger Games (The Hunger Games). Z dalších českých herců uvidíme například Alenu Mihulovou.

Snímek Seana Ellise vznikl podle skutečných historických událostí. Operace Anthropoid se stala iniciačním momentem pro mnoho odbojových aktivit ve 2. světové válce a pomohla - bez ohledu na tragické následky - posílit pocit národního sebevědomí, vlastenectví i osobní statečnosti jednotlivců.

Téma atentátu, stejně jako události, které mu předcházely či následky, které přinesl, se staly námětem řady domácích filmových nebo televizních snímků.  Režisér Sean Ellis se s příběhem seznámil před několika lety a byl fascinován emotivním hrdinským činem českých parašutistů i jeho tragickým vyvrcholením. Film Anthropoid, jehož je Ellis scenáristou a režisérem, dává mezinárodnímu publiku možnost v silném osobním příběhu poznat mimořádný hrdinský čin, akci odporu proti nacismu, která významně zasáhla do průběhu války. Českému divákovi pak nabídne nový a netradiční pohled na důvěrně známé události.

Film Anthropoid vznikl ve společnosti LD Entertainment  Mickeyho Liddella, v jehož produkci se natočily například mrazivé drama Mezi vlky (The Grey, 2011) s Liamem Neesonem nebo thriller Disconnect (2012) s Jasonem Batemanem, a který připravuje biografické drama Jackie (2017) s Natalií Portmanovou. Dalšími producenty jsou Pete Shilaimon, který je podepsán pod adaptací knihy Emila Zoly Tereza Raquinová s názvem In Secret (2013) a filmem Ve jménu Krista (2016) s Tomem Feltonem a Josephem Fiennesem a za českou stranu David Ondříček a Kryštof Mucha ze společnosti Lucky Man Films - držitelé Českého lva za film Ve stínu (2012). Práva na americkou distribuci zakoupila společnost Bleecker Street, o distribuci v dalších zemích se jedná.

Natáčení Anthropoidu se uskutečnilo ve Vojenském újezdu Brdy, v exteriérech Prahy a v barrandovských ateliérech, kde byla postavena například dekorace interiéru pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje.

Film Anthropoid vznikl za  podpory Ministerstva obrany České republiky, Státního fondu kinematografie, natáčení snímku také podpořil Magistrát hlavního města Prahy, významně se na něm odbornými konzultacemi podílel i Vojenský historický ústav. 

Text + foto: TOIFFKV