Charlie Kaufman je považován za jednu z nejzajímavějších autorských osobností světového filmu posledních let. Po několikaleté práci na televizních seriálech ohromil originálním scénářem k filmu V kůži Johna Malkoviche (1999), který režíroval tehdy debutující režisér Spike Jonze. Kaufman byl nominován na Oscara, Zlatý globus a získal cenu BAFTA.

Scénář Slez ze stromu režíroval jiný režisérský talent Michel Gondry, následoval scénář k režijnímu debutu George Clooneyho Milujte svého zabijáka (2002). Ve stejném roce vznikl i snímek Adaptace, v němž se Kaufman vrátil ke spolupráci se Spikem Jonzem. Za film, který je částečně autobiografickou reflexí tvůrčí krize, byl scenárista podruhé nominován na Oscara i Zlatý glóbus a opět obdržel cenu BAFTA.

Následující snímek Věčný svit neposkvrněné mysli(2004) strhl lavinu nadšení. Za scénář, v němž si podobně jako ve svém prvním filmu pohrává s tématem ovládání lidské mysli, byl Kaufman oceněn Oscarem i cenou BAFTA.

V roce 2008 debutoval jako režisér filmem podle vlastního scénáře Synecdoche, New York. Svou početně menší, ovšem originalitou o to bohatší filmografii loni doplnil autorským snímkem Anomalisa, nominovaným na Oscara za nejlepší animovaný film, který bude k jeho poctě uveden na letošním ročníku MFF Karlovy Vary.

Zdroj MFF KV  Foto: -AP-