Michael Shannon debutoval v roce 1993 menší rolí v komedii Na Hromnice o den více (Groundhog Day) a od té doby se pravidelně objevuje jak ve velkorozpočtových snímcích, tak titulech nezávislých produkcí. Hrál ve filmech Michaela Baye Pearl Harbor (2001) nebo Mizerové II (Bad Boys II, 2003), s Oliverem Stonem natočil drama World Trade Center (2006), se Sidney Lumetem thriller Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (Before the Devil Knows You´re Dead, 2007), s Wernerem Herzogem spolupracoval na filmech Špatnej polda (The Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans, 2009), Synku, synku, cos to proved? (My Son, My Son, What Have Ye Done, 2009) a nejnověji na Salt and Fire (2016). Za roli ve filmové adaptaci Yatesova románu Nouzový východ (Revolutionary Road, 2008) režiséra Sama Mendese získal nominaci na Oscara. Další z oceňovaných výkonů pak předvedl v psychothrilleru Jeffa Nicholse Take Shelter (2001) a v dramatu 99 Homes (2014) režiséra Ramina Bahraniho. S Jeffem Nicholsem  spolupracuje pravidelně již od jeho debutu Příběhy zbraní (Shotgun Stories, 2007) až po nejnovější filmy – Bahno z Mississippi (Mud 2012), sci-fi  Půlnoční dítě (Midnight Special, 2016) či drama Loving (2016).

Joshua Marston vystudoval sociální vědy na univerzitě v Berkeley. Poté odjel do Francie a v Paříži pracoval pro magazín Life a pro ABC News. Jeden rok také učil angličtinu v Praze. Po návratu do USA pokračoval ve studiích politických věd na univerzitě v Chicagu a filmu se začal věnovat na New York University. Natočil několik krátkých filmů a jeho celovečerní debut Maria milostiplná (2003) byl s mimořádným ohlasem uveden na festivalech Sundance a Berlinale, posléze i v Karlových Varech (Horizonty). Do soutěže berlínského festivalu byl zařazen i jeho další snímek, do Albánie zasazené drama The Forgivness of Blood (2011); porota mu tehdy přiřkla Stříbrného medvěda za scénář. Známá neznámá, první anglicky mluvený film losangeleského rodáka, si odbyl premiéru na letošním festivalu Sundance.

Jay Van Hoy, americký producent a člen hlavní poroty letošního festivalu je absolventem Texaské univerzity v Austinu. Dlouhodobě působí jako poradce producentských workshopů organizovaných pod hlavičkou Sundance Institute, podílel se na založení programu Catalyst při téže instituci a je mentorem producentské nadace Cinereach. Spolu s Larsem Knudsenem založil v roce 2004 produkční společnost Parts & Labor, zaměřenou na autorské snímky. Stál za vznikem snímků Začátky (2010) Mikea Millse, The Loneliest Planet (2011) Julie Loktevové, Ain’t Them Bodies Saints (2013) Davida Loweryho, Old Joy (2006) Kelly Reichardtové a filmů Iry Sachse Neodcházej (2012) a Ta zvláštní láska (2014). Produkoval snímky Čarodějnice (2015) Roberta Eggerse, Známá neznámá (2016) Joshuy Marstona a podílel se na vzniku letošního canneského hitu American Honey Andrey Arnoldové.

Herec Michael Shannon, režisér Joshua Marston a producent Jay Van Hoy uvedou film Známá neznámá v Městském divadle Karlovy Vary 8.7. v 18.30.

Zdroj KVIFF

Foto: GHTA