Nejlepší romantický film za poslední léta

Každý rok nás filmaři zasypávají romantickými filmy, ale bohužel se ve většině případů pouze opakují a ty nejlepší byste napočítali na prstech jedné ruky. Mezi ně se řadí i adaptace knihy Johna Greena Hvězdy nám nepřály, která se v roce 2014 setkala s pozitivními ohlasy jak od kritiků, tak od fanoušků, což se projevilo i na vysokých tržbách. Ten samý rok se o stejné snažil také snímek S láskou, Rosie, adaptace románu Cecelie Ahernové Kde končí duha, který sice v kinech neutržil tolik, jako Hvězdy nám nepřály, nicméně ho také můžeme zařadit k žánrově povedenějším kouskům.

Nyní přichází na řadu adaptace světového bestselleru od Jo Jo Meyesové Než jsem tě poznala, kterou převedla na stříbrná plátna režisérka Thea Sharrock. Ta získala na palubu perfektní herecké obsazení, a samotná dvojice Claffin a Clarke podává na filmovém plátně fantastické výkony. Scénář je dokonale napsaný a stěží byste u něj hledali chybičku, když za ním stojí sama autorka románu. Ta má své postavy skvěle pod kontrolou a nenutí je do zbytečných klišé. Děj tak krásně plynule a každá vteřina, kterou strávíte s hlavními hrdiny je naprosto okouzlující. A dovolím si tvrdit, že jsem doposud neviděl dvojici, jejíž přirozená chemie by mě ozbrojila natolik, že jsem pouze seděl s otevřenou pusou a sotva dýchal. A nebylo k tomu zapotřebí žádné akce nebo digitálních triků, což v dnešní době divák nejčastěji vyhledává. Humor tu samozřejmě nechybí a diváky baví především “dračí žena“ Clarke, které nechybí drzost, okouzlující mimika a správná zapálenost, což by jí mohla závidět kdejaká hollywoodská herečka. Totéž platí také o Claffinovi, který se snaží se ze své postavy dostat maximum, přičemž podává nejlepší výkon své kariéry.

Sečteno a podtrženo, adaptace Než jsem tě poznala je nejlepším romantickým snímkem za poslední léta.  A dovolím si dodat, že se jedná o vůbec nejlepší počin ve svém žánru. Dámy se navíc nemusí bát vzít svou drahou polovičku do kina, jelikož výběrem tohoto snímku zajisté neprohloupí. Tento nezapomenutelný romantický film nabízí brilantní herecké výkony, perfektní scénář samotné autorky Jo Jo Moyesové a režii, plynulou kamera, nádherné lokace a příjemnou hudbu. Já osobně jsem vděčný distributorovi, že nám před projekcí věnoval papírové kapesníčky. Náramně jsem se bavil a na konci jsem se nechal dojmout.

Hodnocení: 100%

Text: Jan Kocián

Foto: Forum Film