Pětidílná satirická minisérie Kosmo je nový projekt scénáristy Tomáše Baldýnského, dramaturga Zdeňka Duška (spolu Comeback) a režiséra Jana Bártka (Marta a Věra), která na půdorysu fiktivního projektu českého letu do vesmíru s nesmiřitelnou ironií popisuje Českou republiku dneška a koneckonců i celý svět, v němž žijeme. 

Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Bez slitování se sice věnuje hlavně českým mindrákům, ale nezůstává uzavřeno v české kotlině, vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Poláky a Slováky. Začíná nenápadně, na louce pod Cukrákem, pak se však přes Čínu dostane - za pomoci digitálních triků - do vesmíru a v lodi s významuplným jménem ŘÍP 1 nakonec, možná, i na vytoužený Měsíc. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří se připravují na let ve zchátralém výcvikovém středisku vytunelovaného kosmického programu a poté putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a vesmíru se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy.

Žánrově Kosmo vychází z českých crazy-komedií, ale s temným podtónem společenské kritiky. Trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. 

Trailer zde

Zdroj a foto ČTV