Významný americký herec Richard Gere převezme na 50. MFF Karlovy Vary nejvyšší ocenění - Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Richard Gere patří k nejuznávanějším hereckým osobnostem současnosti. Jeho bohatá filmografie představuje žánrově rozmanitý soubor titulů, dokládá tvůrčí spolupráci s výraznými režisérskými osobnostmi i uměleckou odvahu pracovat na rolích, které se vymykají standardnímu typologickému členění.

Rodák z Philadephie se od dětství věnoval hudbě (ovládá několik hudebních nástrojů), od 70. let účinkoval na různých divadelních scénách a postupně začal získávat filmové role. Díky dobrému ohlasu kritiky na výkon ve filmu Hledání pana Goodbara (1977) přišla nabídka na jednu z hlavních rolí ve snímku Terence Malicka Nebeské dny (1978), za niž herec získal Donatellova Davida.

Za zlomové úlohy v hercově kariéře lze považovat titulní roli v dramatu Paula Schradera Americký gigolo (1980), stejně jako roli ve filmu Taylora Hackforda Důstojník a gentleman (1982), která mu vynesla první nominaci na Zlatý glóbus. S Francisem Fordem Coppolou natočil filmovou poctu jazzovému věku Cotton Club (1994), zápornou postavu si vyzkoušel v krimidramatu Mikea Figgise Vnitřní záležitosti (1990). Role milionáře v romantickém hitu Garryho Marshalla Pretty Woman (1990) mu zajistila druhou nominaci na Zlatý glóbus i status miláčka diváků.

Od počátku 90. let Gere ztvárňuje role v mnoha filmech různorodých žánrů – v romantickém dramatu Návrat Sommersbyho (1993), historické romanci První rytíř (1995), soudním dramatu Prvotní strach (1996), v romantické komedii Nevěsta na útěku (1999), v níž si zopakoval spolupráci s Julií Roberts a režisérem Marshallem, nebo jemné vztahové studii Roberta Altmana Dr. T a jeho ženy (2000).

Svůj všestranný talent zúročil v hlavní mužské roli filmové adaptace muzikálu Chicago (2002) režiséra Roba Marshalla, za níž byl oceněn Zlatým glóbem. Na druhém pólu Gereho hereckého rejstříku zase stojí třeba role v komediální mystifikaci Lasseho Hallströma Skandál (2006). Zatím poslední nominaci na Zlatý glóbus pak dostal za úlohu v thrilleru Smrtelné lži (2012).

Richard Gere je světovou veřejností oceňován také díky jasným občanským postojům. Je osobním přítelem tibetského dalajlámy a vytrvalým obhájcem lidských práv a nezávislosti Tibetu. Rovněž aktivně vystupuje za nutnost boje proti AIDS, je významným donátorem a podporovatelem různých charitativních organizací.

Karlovarský festival představí všestrannou hereckou osobnost Richarda Gerea dvěma snímky – psychologickým dramatem muže hledajícího vztah k odcizené dceři Time Out of Mind (2014) a dramatem Franny (2015), příběhem filantropa, který vstoupí do života mladému manželskému páru ve snaze vyrovnat se s traumaty minulosti.