Sebevražedný oddíl si před svou premiérou vedl výborně. Marketingové oddělení jelo na plné obrátky a servírovalo divákům zajímavé materiály. Hlavními lákadly byli samozřejmě Joker, kterého ztvárnil Jared Leto, a Harley Quinn s tváří Margot Robbie, na které byli fanoušci nejvíce zvědavi. V souvislosti s Letem bylo navíc často zmiňováno, že se jedná o jednu z jeho nejlepších rolí, ze které nám bude naskakovat husí kůže. A nejspíš by nám to herec dokázal nebýt toho, že je jeho výstup omezen na minimum, takže tu bohužel o hlubším hereckém výkonu mluvit nelze. Podle všeho s ním však bylo natočeno mnohem více materiálu, takže je škoda, že se do finálního střihu nedostalo více záběrů (ty by údajně stačily na samotný film!), jelikož je Leto výborný herec a do této postavy se ďábelsky vžil. Více prostoru by si tedy opravdu zasloužil, tak snad se dočkáme více jeho scén na Blu-ray disku.

Koho mohu vyzdvihnout jsou Margot Robbie a Will Smith, kteří jsou skutečnými tahouny příběhu, který tak trochu neví, jak se má tvářit. Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti sázel výhradně na temnější podívanou, kdežto Sebevražedný oddíl je ode všeho trochu a nelze poznat, zdali to byl záměr nebo se stříhalo, až se v tom režisér David Ayer ztratil. Napříč tomu jde vidět, že si herci své role náramně užívají a působí tak badass nejen v akci, ale po čas celého snímku, a divák z nich proto ani na vteřinu nespustí oči.

Víceméně tu převažuje akce a humor, kterého je tu požehnaně. U některých scén jsem se dokonce bavil více než u klasické komedie, což pokládám za veliké plus. Co ovšem hodnotím záporně je vleklost příběhu. Začátek je totiž krásně svižný a film nás seznamuje s jednotlivými postavami, které vzápětí posílá do akce bojovat proti zvláštním poskokům hlavního záporáka, a takto to pokračuje, dokud se k němu nedostanou. Pointa tu tak trochu chybí, což je škoda, jelikož ve výsledku nám snímek nic nedá. Finále je navíc značně neuspokojivé, a film končí jako klasický superhrdinský velkofilm, kde dobro vyzraje nad zlem. Ústřední motiv zkažení padouši vs. zlo tak naprosto upadá.

Ve výsledku je ovšem Sebevražedný oddíl pořád nadprůměrnou popcornovkou, která v kině pobaví a v návalu akce a hláškování hlavních hrdinů-padouchů zaručí, že se za ty dvě hodiny nudit nebudete. Bohužel se nejedná o takřka o nic originálního, jelikož se filmařům nepodařilo vytřískat z postav maximum a hlavní motiv nebyl vůbec naplněn. Tvůrci vás však nenechají o ničem takovém během projekce přemýšlet.

Hodnocení: 70 %

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D s českými titulky, kterou mohu jen doporučit. Nepatří ovšem k nutnostem, a tak neprohloupíte ani, když navštívíte klasickou 2D verzi. Co se ovšem týče dabingu, tak ten jsem zatím neslyšel, ale přikláním se spíše k originálnímu znění s českými titulky, jelikož si nemyslím, že hlášky, kterými nás postavy zásobují, tu správně vyniknout a navíc, slyšet Jokerův řezavý smích a hlas, je další perlička, proč si vybrat právě tuto verzi.

Text: Jan Kocián

Foto: Warner Bros.