Série Agenta bez minulosti patří dnes mezi akční klasiky. Po devíti letech se filmaři vrací s novým dílem, jehož hlavními tématy jsou rozpor mezi národní bezpečností a šmírování běžných smrtelníků. Bourne navíc stále hledá odpovědi na otázky ze své minulosti a nic mu nesmí stát v cestě.

Pokud jste čekali originální zápletku, pak vás bohužel musím zklamat, jelikož se jedná o pouhé zmodernizování původních dílů. To ovšem filmu příliš neškodí, jelikož celé dvě hodiny šlape jako hodinky.

Na začátku se ocitáme v Athénách v Řecku (španělský ostrov Tenerife), kde vidíme Bournea jako osamělého pěšáka, který stále nenachází klid, chytře se schovávajícího před vládními úřady. Filmaři si pro nás hned zkraje připravili skvělou akční sekvenci, ve které se hlavní hrdina probíjí řeckou demonstrací a následně nás čeká intenzivní honička na motorce. Kamera je přirozeně roztřesená a vůbec nevadí ani to, že se u pěstních soubojů nedočkáme žádných zpomalovaček. Naopak to působí autentičtěji a zároveň napínavěji. A když k tomu navíc připočteme fakt, že se tu příliš nemluví a hlavní hrdina raději než to pozoruje okolí, vypočítává situaci, a uštědřuje nelítostné rány, pak je to pro akčního fanouška výživná jednohubka.

Novým přírůstkem série jsou herci Tommy Lee Jones jako ředitel CIA Robert Dewey a Alicia Vikander v roli počítačové analytičky, kteří významně hýbou s celým dějem, a nikdy nevíte, co v další vteřině podniknou. A totéž platí také o hlavním záporákovi, kterého ztvárnil herec Vincent Cassel. Jeho postava nájemného zabijáka, která si říká ,,Spojka“ je Bourneovi rovnocenným protivníkem a jejich střety jsou opravdu badass. Finální automobilová honička v Las Vegas navíc patří k opravdovým adrenalinovým lahůdkám. Na moment si budete připadat jako byste sledovali drsnější verzi Rychle a zběsile.

Sečteno a podtrženo, nový Jason Bourne je zpátky v plné síle. Sice nepřichází s ničím vyloženě novým, co se dějové linky týče, opět se však můžete těšit na skvělé herecké výkony, autentickou akci, drsné honičky a málo mluvení. Dvě hodiny vám tak utečou jako voda.

Hodnocení: 80%

P.S. České titulky k tomuto filmu jsou vyloženě slabé a překladatel nejspíš špatně slyšel, když jej překládal. A to mluvím o takových primitivních chybách jako: ,,Everything on table.“ (přeloženo: ,,Všechno je na stole.“). A podobných je tam spouta.

Text: Jan Kocián

Foto: Cinemart