První dva díly této série režíroval J.J. Abrams, který odvedl opravdu skvělou práci, co se týče moderní vykreslení jednotlivých postav, akce a vizuální stránky. V kinech sice ani jeden netrhal rekordy v návštěvnosti, zato se oba mohou pyšnit skvělými kritikami, což není u podobných blockbusterů příliš časté.

Nyní po něm převzal otěže Justin Lin, který si v Hollywoodu udělal jméno nadupanou značkou Rychle a zběsile (díly 3-6). Ten dostal do rukou skvělý scénář, který oživil komediální herec Simon Pegg, plný zajímavých a vtipných dialogů. Lin tu navíc mohl prosadit i svůj akční talent. Akce samotná je tu vizuálně opojná, avšak tvůrci nespoléhají pouze na vesmírné ohromení diváka, jako tomu bylo v prvních dvou dílech. Po necelé půl hodině se dostáváme na planetu Altamid, na které havaruje posádka lodi Enterprise po útoku ďábelského záporáka Kralla. Toho ztvárnil herec Idris Elba, a je zřejmé, že si svou roli užíval, avšak k jeho smůle nasadil Benedict Cumberbatch ve druhé díle s podtitulem Do temnoty laťku dosti vysoko. Může za to i fakt, že byla jeho postava Khana lépe napsaná a sám herec se do ní mohl hlouběji ponořit. Krall je sice svým způsobem badass, avšak na tuto sérii je to poměrně slabé, a jednotlivé momenty s ním působí mnohdy dosti nezajímavě, což je jistě škoda.

Nově se tu představila také kingsmanovská hvězda Sofia Boutella, jež si zahrála válečnici Jaylah. A nutno dodat, že v tomto případě jí role opravdu perfektně sedla a její postava je zajímavě vykreslena. Divák má tak ihned po jejím prvním výstupu chuť dozvědět se o ní něco víc a vidět ji v pořádné akci. Její akční scény navíc patří vedle Kirkových (Chris Pine) k nejlepším ve filmu. Dynamická scéna na motorce a pěstní souboje fungují precizně a patří k opravdovým lahůdkám, čemuž napomáhá i plynulá akční kamera. Vše je tedy přehledné a nemusíte se tedy obávat, že byste nepostřehli, kdo komu uštědřil ránu nebo kdo na koho vystřelil.

K nejdůležitější složce ovšem nepatří akce, nýbrž vzájemné vztahy a interakce postav. Jedná se totiž o jednu velkou hereckou rodinu, jejichž chemie je naprosto přirozená a dialogy nepůsobí omšele a je zábavné sledovat, v jaké situaci se zrovna ocitnou, a jak se s ní následně vypořádají. A to i přesto, že je samotný děj dosti jednoduchý. Na druhou stranu je občas těžké předpovědět, co se stane v dalším záběru.

Dosti překvapivé je pak samotné akční finále, kdy se dozvíte skutečné motivy hlavního záporáka. Bohužel na nás tvůrci vysypou všechno tak rychle, že než se divák vzpamatuje, je konec filmu.

Velkolepý druhý díl nebyl překonán, avšak ve výsledku je nový Star Trek povedenou akční jednohubkou tohoto léta, která nabízí zajímavé a sehrané postavy, povedený scénář, vtipné dialogy, uvolněnou atmosféru a nádherné vizuální efekty. Jedinou vadou na kráse je nevýrazný hlavní záporák v podání Idrise Elby a překvapivé, leč slabé finále. Pokud se rozhodnete vyrazit na tento snímek do kina, pak vřele doporučuji 3D konverzi. Ostatně ta startrekovské sérii vždy nejvíce slušela.

Hodnocení: 75 %

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt