Film Týpci a zbraně je opravdu dosti volným vylíčením skutečného příběhu dvou kamarádů. Nepolíbený divák ovšem nic nepozná a je ihned vtažen do děje, který vidíme z pohledu Milese Tellera, který ztvárnil Davida Packouze. Jeho postavu lze popsat jako sympatického ňoumu, který tak trochu stojí ve stínu Jonaha Hilla. Ten znovu podává skvělý výkon, leč v pár momentech je jeho šílené hraní až přehnané, nad čímž jsem párkrát silně kroutil hlavou. Jinak je ovšem vidět, že si oba své role patřičně užívají a scénář je jim ušit takřka na míru. Totéž ovšem neplatí o Bradley Cooperovi, který působí až přehnaně komicky, ačkoli hraje tak trochu drsňáka. Nelze mu však věřit jediné slovo, které mu vyjde z úst. Což je jistě škoda. Cooper je sympaťák, ale tahle menší role mu vůbec nesedla. A působí tu jako páté kolo u vozu.

Co se týče akce, ta je dosti podobná jako u série Hangover. Takže se tu sice dočkáte střílení, avšak nic většího, což je jen dobře. Film tak nepadá do škatulky laciných akčních komedií. Problémem je ovšem scénář. Dialogy jsou občas dosti nudné stejně jako mnohé situace, jako svádění v klubu, ujíždění ozbrojencům ve Fallúdžy nebo samotný konec. Celé to působí dosti komicky a prakticky nic tu nelze brát vážně, což jistě nebyl úmysl filmařů.

Úspěch a kouzlo Pařeb se Phillipsovi sice nepodařilo pokořit, ale i tak jsme dostali slušně vypadající a lehce nadprůměrnou popcornovku na sobotní večer. Scénář je sice v některých chvílích dosti nudný, ale zásluhou dua Hill & Teller, je to ve výsledku koukatelné, ačkoli celý film nejde brát vážně. Pokud ovšem chcete v návalu akčních snímků vypnout a trochu se i zasmát, pak jsou Týpci a zbraně přesně filmem, u kterého se vám to podaří.

Hodnocení: 65 %

Text: Jan Kocián

Foto: Warner Bros