V Praze ho osobně uvede režisér Mohamed Ben Attia, který na Berlinále získal Cenu pro nejlepší debut. Snímek také získal Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon pro Majda Mastoura. Pozoruhodně sebevě-domý, suverénní a významově bohatý debut umí jedním dechem vyprávět intimní příběh i být alegorií společenských proměn. „Hedi je klíčovým titulem Be2Can3, protože spojuje výraznou uměleckou kvalitu, aktuální výpověď a nové talenty,“ dodávají k tomu dramaturgové přehlídky Vít Schmarc a Aleš Stuchlý. Slavnostní premiéra za účasti režiséra proběhne 7.10. od 19:15 v kině Lucerna v partnerství s Velvyslanectvím tuniské republiky. 

Program Be2Can bude letos rozdělený do tří sekcí. Premiérová sekce nabídne celkem 11 titulů, které poběží ve všech festivalových městech. Diváci se v jejím rámci budou moci seznámit mimo jiné s držitelem Zlaté palmy, sociálním dramatem Já, Daniel Blake, německou komediální senzací Toni Erdmann, jedním z nejpůsobivějších debutů poslední doby, tuniskou romancí Hedi, „sociální detektivkou“ bratří Dardennů Neznámá dívka, s generačním snímkem American Honey, brilantním rumunským dramatem Sieranevada o vyhrocené rodinné sešlosti, s citlivým a živelně natočeným queer dramatem V sedmnácti. Z hlediska tématu a otevřenosti zapůsobí i německý film o právu na potrat 24 týdnů, který oprávněně vyvolá velmi emotivní reakce a debaty. Na programu bude i držitel druhého nejvyššího ocenění z berlínského festivalu, Velké ceny poroty, kterou získal snímek Smrt v Sarajevu oscarového režiséra Danise Tanoviće (Země nikoho).

Sekce Zvláštní uvedení představí prostřednictvím exkluzivní projekce ve velkém sále kina Lucerna hned čtveřici pozoruhodných titulů. Berlínského vítěze, jedinečný stylizovaný dokument o uprchlické krizi Fuocoammare: Požár na moři (do kin uvádí společnost Film Distribution Artcam 3. listopadu 2016), čerstvý titul z Benátského filmového festivalu, konverzační 3D drama Wima Wenderse Krásné dny v Aranjuez (do kin uvede 20. října 2016 společnost CinemArt), fenomenální rumunské drama o svědomí a morálce Zkouška dospělosti (do kin uvede v únoru 2017 společnost Aerofilms) a konečně v rámci premiérové Be2Can půlnoční projekce i fashion horor Neon Demon Nicolase Winding Refna.

Třetí sekce, nazvaná Be2Can Fokus, je novinkou, jejímž cílem je nabídnout divákům širší kontext k současné festivalové kinematografii. Dramaturg Be2Can Vít Schmarc ji popisuje slovy: „Naším záměrem je prostřednictvím vybraných filmů zaostřit pozornost publika na konkrétní témata. Dočtete se o nich nejen ve festivalovém magazínu, ale můžete je prožívat přímo v kině. Malý sál Lucerny bude letos patřit výhradně tematickým dnům, ve kterých se premiérově uváděné Be2Can tituly potkají se staršími Be2Can snímky.“ Vedle premiérových snímků se tak představí např. starší držitelé Zlaté palmy z Cannes Zimní spánek či Život Adele, radikální debuty Kmen a oscarový Saulův syn či mistrovská historická freska Assassin. Sekci doprovodí tematické přednášky a diskuse, jejichž přesný program bude i s dalšími detaily zveřejněn v průběhu září.

Kompletní program přehlídky je momentálně dostupný na webu www.Be2Can.eu

Další novinkou letošního programu je spolupráce s Českou televizí, která začala na programu ČT art vysílat pravidelný programový blok Festivalové perly Be2Can. Na ČT art se tak na podzim objeví snímky jako Následky lásky, Podzimní tance, Tohle není Kalifornie a Pozice dítěte.

Pro diváky, kteří se chtějí v dění kolem Be2Can dokonale orientovat, jsme letos připravili mobilní aplikaci Be2Can 3, která nabízí interaktivní program, detailní informace o filmech i o všech novinkách, které souvisí s festivalovým děním. Dostupná bude od čtvrtka 8. září pro telefony a tablety s operačními systém iOs i Android.

Premiérově představíme i limitovanou edici Be2Can Lucerna Pass, festivalové akreditace, která držiteli umožní přístup na projekce i veškerý doprovodný program v hlavním festivalovém kině Lucerna, a to za cenu 790Kč, prodávat se bude pouze na webu www.goout.cz.

Organizátorem Be2Can je Film Europe Media Company, která v programu přehlídky uvede v distribuční předpremiéře své pečlivě vybrané festivalové tituly. Poprvé se na přehlídce objeví také filmy od tří dalších významných distribučních společností Artcam, Aerofilms a CinemArt. Celkově bude v rámci festivalového programu k vidění 15 filmů, z toho 11 exkluzivních českých festivalových premiér. Uváděné snímky získaly celkem 8 významných cen z Benátek, Berlinále a Cannes. Diváci se mohou těšit na odborné úvody a doprovodný program včetně přednášek a diskuzí ve festivalovém centru pražského kina Lucerna.

 

Mohamed Ben Attia

Režisér a scenárista Mohamed Ben Attia se narodil v Tunisu v roce 1976. Poté, co absolvoval institut IHEC v tuniském Kartágu, studoval audiovizuální komunikaci na Université de Valenciennes ve Francii. Režíroval pět ceněných krátkých filmů, z nichž ten poslední (Selma, 2013) byl vybrán do mezinárodní soutěže prestižního festivalu v Clermont-Ferrand. Ve svém celovečerním debutu Hedi (2016) vykreslil přesvědčivý obraz tuniské společnosti rozkročené mezi tradicí a modernitou, kde už rodina ani náboženství nemají hlavní slovo.

O filmu:

Debut tuniského režiséra a scenáristy Mohameda Ben Attiy je příběhem introvertního mladíka Hediho, který se má brzy oženit s půvabnou nevěstou, jež mu byla na základě rodinné domluvy přidělena. Muž trpící pod diktátem citově manipulativní, hyperprotektivní matky však díky setkání se svobodomyslnou tanečnicí Rym postupně nalézá odvahu postavit se rodinným očekáváním a konvencím. Chytře napsaný, od sentimentu zcela oproštěný snímek, který dokáže v detailech a náznacích prozradit o arabském jaru a porevolučním Tunisku více než mnohé politické komentáře, ohromuje na prvotinu mimořádně vyspělou formou. Jeho důsledně realistický, až naturalistický tón je zřetelným odrazem rukopisu koproducentů filmu – slavných bratrů Dardennových. Attiovo neokázalé, hluboce emotivní prolnutí emancipační love story se sociopolitickou alegorií bylo po dlouhých dvaceti letech prvním arabským titulem v berlínské hlavní soutěži a právem si odneslo dvě významné ceny.

 

7.10. od 19:15 - Slavnostní premiéra v kině Lucerna za účasti režiséra

7.10. od 21:00 - Veřejná MasterClass

Text a foto: Film Europe