Filmovou pozvánkou na festival je speciální projekce australského filmu Švadlena (The Dressmaker) s Kate Winslet v hlavní roli v pražském kině Lucerna v pátek 30. září. Švadlena patří k hitům v australských kinech. Její první projekce pod hlavičkou Aussie Film Festu v květnu 2016 zaznamenala úspěch i u českého publika. Pro velký zájem proto přinášíme druhou speciální projekci jako ochutnávku před listopadovým festivalem.

Jednou z dominant letošního festivalu bude australská televizní minisérie Utajená řeka (The Secret River). Cenami ověnčená epopej pojednává o příjezdu prvních trestanců a dozorců na neznámý kontinent. Jejich nový život je spojený s touhou vlastnit kus země, ta ale od nepaměti přirozeně patří původním obyvatelům… To vede k incidentům, které hrdiny vyprávěného příběhu zasáhnou nadosmrti a v australské společnosti způsobí historickou bolest trvající po generace až dodnes.

Aussie a Kiwi Film Fest se uvedením tohoto televizního dramatu připojuje k aktuálnímu trendu filmových festivalů, které reagují na proměnu současného audiovizuálního průmyslu a otevírají dveře i vynikající tvorbě z televizích produkcí. V roce 2015 jsme uvedli nejlepší TV drama roku 2014 - Kód – natočený australskou veřejnoprávní televizí ABC. Utajená řeka vznikla v roce 2015 opět v produkci televize ABC.

Hlavní ženskou roli hraje mladá australská herečka Sarah Snook. Ta je v současném australském filmu často obsazovaná pro svůj herecký talent i zvláštní krásu, jak je možné přesvědčit se i z filmu Švadlena, kde hraje jednu z hlavních ženských rolí.

Nejen střet kultur, ale i střety v netypických mezilidských vztazích, například homosexuálních, pěstounských nebo kmenových, uvidí diváci na 3. Australském a novozélandském filmovém festivalu.

Festival vzniká s finanční podporou mj. Ministerstva kultury ČR a Magistrátu Hlavního města Prahy.