V titulní roli filmu Masaryk se představuje v jedné ze svých nejlepších úloh v kariéře mimořádný český herec Karel Roden. V dalších úlohách uvidíme plejádu domácích hereckých osobností v roli skutečných historických postav – Oldřicha Kaisera jako prezidenta Edvarda Beneše, Jiřího Vyorálka jako Konráda Henleina, Roberta Jaškówa jako Emanuela Moravce. V roli jedné z Masarykových přítelkyň se vrací do českého filmu modelka Eva Herzigová. Dále hrají Emília Vášáryová, Zuzana Krónerová, Martin Hoffman.

Historické drama Masaryk natočil podle scénáře Alexe Königsmarka a Petra Kolečka režisér Julius Ševčík

Film vznikl v produkci společnosti IN Film a Rudolfa Biermanna s účastí řady zahraničních herců. Psychiatra Steina hraje německý herec a spisovatel Hanns Zischler, jeden z hereckých představitelů slavného Spielbergova dramatu Mnichov.  Další se objevují jako významné osobnosti dobové politiky a kultury – spisovatelku a Masarykovu pozdější snoubenku Marcii Davenportovou vytvořila španělská herečka Arly Joverová (Blade, Muži, kteří nenávidí ženy), ministerského předsedu Chamberlaina hraje britský herec Paul Nicholas, britského ministra zahraničí Halifaxe Dermot Crowley, (Babel, seriály Luther, Raw), francouzského ministra Bonneta  Milton Welsh (Grand Hotel Budapest, Muž ve stínu).

Koproducentem filmu Česká televize, dalšími koproducenty jsou  RTVS: Rozhlas a televízia Slovenska a ZDF / Arte.

„Ve filmu Masaryk se scházejí dva ze stěžejních cílů České televize. Tím prvním je snaha podporovat kvalitní českou kinematografii, talentované autory, původní filmy, které mají potenciál oslovit nejen domácí publikum. Tím druhým je zpracovávat ryzí lokální látky, naši historii, oživovat zájem o ni. Jsem přesvědčený o tom, že Masaryk naplňuje obě z těchto poslání, a věřím, že jej diváci ocení," říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Vznik filmu podpořil: Státní fond kinematografie a slovenský Audiovizuálny fond.

Distributorem filmu  Masaryk v ČR je společnost Bioscop,

-b-

Foto: Boiskop