Režisérem nejnovější marvelovky se stal hororový nadšenec Scott Derrickson, jenž má za sebou takové snímky jako V moci ďábla, Sinister nebo Chraň nás od zlého. Studio tedy nešláplo vedle, když si jej vybralo pro tento STRANGE projekt. Samotný film je náležitě zvláštní a neobvyklý svou atmosférou, která je o trochu temnější oproti původním filmům, a zajímavou výpravou. Derrickson nás s přehledem provází velice prostým příběhem, který ovšem nikoho neurazí, ale ani neohromí. Což u Marvelu není až takový nezvyk. Největší důraz se tu totiž klade na akci a vizuální stránku. Ta se nejvíce podobá Počátku od Christophera Nolana, ale mohu potvrdit režisérova slova, že se jej nesnažil kopírovat, ale překonat. A skutečně se mu to podařilo. Ohýbání reality, astrální cestování a manipulace časem je opravdu dech beroucí, a překvapivě to celé  nepůsobí nijak přeplácaně. Akce tomu navíc dodává ráznost, a pokaždé když na ni přijde, stojí to za to. A třešničkou na dortu je také dynamická hudba, střih a skvělá kamera, která není výrazně roztřesená a nepřehledná, ale krásně čistá a každý záběr působí o to epičtěji.

Dalším plusem filmu je Benedict Cumberbatch, který svou postavu krásně zvládá a hrdinův rychlý přerod v mocného kouzelníka působí v jeho podání svěže. Je zřejmé naťuknutí, že by se ze Stephena Strange mohl do budoucna stát nový Tony Stark. Prozatím scénář pouze experimentuje s vtípky, které působí dosti povedeně. Cumberbatchovi sekunduje vždy úžasná Tilda Swinton v roli Prastaré (Ancient One). A je škoda, že se jedná o jedinou vedlejší postavu, která dostala na plátně dostatek prostoru zazářit.

Mads Mikkelson, který ztvárnil záporáka Kaecilia, se sice snaží, aby z každé scény vytěžil maximum, ale ani to příliš nestačí. Ovšem nemohu mu upřít, že se jedná o výraznějšího záporáka komiksových filmů, který působí badass takřka v každé scéně, kde ho nezesměšní Strange. Dalšími, kdo nedostali příliš prostoru, jsou Chiwetel Ejiofor, Benedict Wong a Rachel McAdams. Poslední jmenovaná kupodivu dokázala za tu krátkou chvíli, co se objevila na plátně, nejlépe zaujmout. Do karet jí totiž nahrál vztah její postavy ke Strangovi, který překvapivě nepůsobí vůbec nuzně. Ejiofor se zatím se svou postavou doktorova sidekicka zatím příliš nepředvedl, ale v budoucnu by se to jistě mohlo změnit. Totéž se ovšem nedá říci o Wongovi, který do příběhu moc nepřináší a působí spíše jako páté kolo u vozu. Jeho bezduchý výraz, a poté přehnaný smích mi k němu vůbec neseděli, a popravdě netuším, jaké s ním budou mít tvůrci plány v Avengers: Infinity War.

Ve výsledku se jedná o vizuálně opojný snímek, který pevně stojí na vlastních nohách a svým netradičním zpracováním nemá v komiksovém světě konkurenci. Nicméně se nejedná o nejlepší marvelovku – tou zůstávají neporažení Avengers a Captain America: Občanská válka. Marvel ale zase pro jednou ukázal divákům něco nového. Všemožná cestování portály, skákání a létání působí neuvěřitelně skvěle. Navíc navštívíme nádherné lokace New Yorku Londýna s především Nepálu. U samotného finále odehrávajícího se v Hong Kongu je zřejmé podlézání čínskému publiku, nad čímž se lze jen pousmát. Benedict Cumberbatch podává v titulární roli špičkový výkon a své místo v marvelovském univerzu má už jisté, takže se na něj můžeme těšit i do budoucna. Jediným minusem jsou vedlejší postavy a záporáci. Ve filmu se objeví dva, přičemž výstup druhého, jehož jméno kvůli spoilerům uvádět nebudu, se pomalu rovnal cameu Stana Leeho.

Hodnocení: 85%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D s českými titulky. A mohu říci, že pro jednou má 3D konverze opravdu smysl. Takže pokud chcete docílit neuvěřitelně epického zážitku, pak je IMAX 3D tou nejlepší možnou volbou!

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon