Podařilo se filmařům nabídnout divákům plnohodnotný pohled na kouzelnický svět čtyřicátých let minulého století a představit nové zajímavé postavy nebo se jedná o prosté dojení značky?

První díl pentalogie nám přinesl režisér posledních čtyř dílů Harryho Pottera David Yates, jenž jej natočil podle scénáře J.K. Rowlingové, u níž se navíc jedná o debut. Ten je volně inspirovaný příručkou Fantastická zvířata a kde je najít, která čítá 69 stran. Ovšem ta neobsahuje žádný příběh, takže mohli filmaři začít s čistým štítem, což neplatilo o sáze Harryho Pottera, která vycházela z již napsaných knih, a často se muselo škrtat ve scénáři, což fanouškům dosti vadilo.

Již začátek Fantastických zvířat se nese v temnějším duchu, který poté zvolní a nám filmaři servírují nové postavy, se kterými scénář skvěle pracuje a daří se mu je řádně a zajímavě vykreslit, aby si stačily získat divákovy (ne)sympatie. Dialogy nejsou vůbec špatné a nejednoho fanouška jistě potěší zaslechnutí známých kouzelných formulí a slov: ,,Bradavice“ či ,,Albus Brumbál.“ Eddie Redmayne jako Mlok Scamander podává skvělý výkon a jeho nevinný, rošťácký kukuč diváka jednoduše dostane. A jinak tomu není ani u sekundujících hvězd Katherine Waterston, Dana Foglera, Ezry Millera nebo Colina Farrella. Poslední dva jmenovaní zvládli své role pevně uchopit, ačkoli dostali na plátně méně prostoru. Zato Johnny Depp v roli Gilerta Grindelwalda dostal ze všech zúčastněných nejméně prostoru, což ovšem nezamrzí, jelikož bude mít jednu z hlavních úloh v nadcházejících dílech. Nutno však dodat, že se mu za tu chvilku podařilo zaujmout nevýrazným způsobem.

Hlavním problémem scénáře je překvapivě děj, který podtrhuje nepříliš výrazná hudba. Může za to fakt, že se Fantastická zvířata zaobírají více tématy najednou. Rowlingové a filmařům se navíc nedaří snímek patřičně vyvážit. A divák mnohdy tápá, co se na plátně zrovna děje, a proč se tak děje. Až nakonec přijde rychlé finále. To je zvládnuté lehce nadprůměrně a zajímavě otvírá dveře dalším pokračováním. Po samotné projekci se však mnozí budou ptát, o čem to vlastně celé bylo, což jistě nebyl záměr filmařů.

Co se týče samotných kouzelných zvířat, ta jsou vizuálně dosti povedená a je opravdu zábava pozorovat, jak je Mlok nahání nebo když potřebuje jejich pomoc. Což nás zavádí k samotné akci. Ta je poměrně precizně natočená, avšak nečekejte, že budou postavy příliš často vytahovat své hůlky, mnohem více jsou v akci právě magická zvířata. A co se týče vizuálních efektů, tak ty jsou filmařsky zdařilé, ačkoli v některých případech působí jaksi nedodělaně a až přehnaně animovaně. To je ovšem jen pár případů, jinak je vizuální stránka srovnatelná s dalšími blockbustery.

Je zřejmé, že se Warneři snaží naplnit kapsy, ale jelikož se jedná o příjemný návrat do světa čar a kouzel, tak jim to nemáme příliš za zlé. První díl pentalogie se povedl jako start nové série. Nové postavy jsou dobře napsané a zvířata krásně představena, ačkoli pro příště by měla Rowlingová přijít s lepším příběhem. Nejedná se sice o dalšího Harryho Pottera, ale ambice mají filmaři veliké. Tak snad nás v budoucnu nezklamou.

Hodnocení: 70%

P.S. Zúčastnil jsem se verzí 2D a IMAX 3D s českými titulky a suverénně zvítězil IMAX (u vybraných sekvencích je poměr stran 1.85:1). 3D konverze je v tomto případě opravdu kouzelná, a napomáhá k živějšímu filmovému zážitku. Samotná zvířata doslova vylétávají z plátna a pohybují se kolem diváka a ani v tmavých scénách tomu není jinak. IMAX plátno je tedy maximálně využito!

Text Jan Kocián

Foto: Warner Bros