Převedení Assassin´s creed na filmová plátna dostal na starost režisér Justin Kurzel, který natočil loňského pozitivně hodnoceného Macbetha, ve kterém se mimo jiné objevil v hlavní roli Michael Fasbbender, který je hlavní hvězdou také tohoto snímku. A spolupráce funguje také v tomto případě. Není tu znát žádné napětí a herci hrají, jak nejlépe umí. Nejvíce tu ovšem vynikne trio Fassbender Cotillard a Irons. Ostatní hrají tak trochu druhé housle a scénář jim příliš prostoru nedává. Což je škoda například u Michaela K. Williamse, který ztvárnil assasína vodoo. Snad se ho více dočkáme v případném pokračování. Ale abych nepředbíhal.

Ačkoli má hlavní trio ve filmu nejvíce prostoru, tak bohužel musí odříkávat líný scénář s prázdnými větami, a divák, především herní neznalec, není o nic moudřejší. Zvláště neznalci hry budou místy tápat, o čem to ve filmu vlastně mluví, a které straně by měli fandit. Plány jedné nebo druhé nejsou podány tak, aby se divák ihned rozhodl. To se snaží filmaři překrýt akcí. Ta je ostatně spolu s propracovanými vizuálními efekty největším pozitivem celého filmu. Akční sekvence, zvláště ve španělské inkvizici, jsou choreograficky perfektní a kamera Adama Arkapawjeho je krásně svižná a průbojná. Dalším plusem je rozhodnutí, že se ve španělských scénách mluví španělsky, což snímku dodává na autentičnosti. Potíž je tu ale v motivaci hlavních hrdinů a ne zcela zřejmém vykreslení nevraživosti mezi assassíny a templáři.

Již na začátku nás filmaři ihned vtahují do samotného děje a sledujeme jejich první střet, který je skvěle a dynamicky natočen. Poté se vracíme do současnosti, ve kterém jsme po většinu času. Když hlavní hrdina vstoupí do Animusu, znovu podíváme do 15. století a fanoušci se mohou těšit také na skákání mezi minulostí a současností nebo slavným skokem důvěry (Leap of Faith). Záměrně jsem uvedl, že se na tyto prvky mohou těšit především fanoušci, jelikož pro neznalce hry to bude poněkud překvapivé a nezvyklé. Svou temnější a špinavou atmosférou připomíná film Kurzelova Macbetha, a zajisté se sem skvěle hodí a dopomáhá tomu, aby byly jednotlivé scény, co nejméně předvídatelné. Zároveň jsou podkresleny výraznou hudbou režisérova bratra Justina Kurzela, která pomáhá k prohloubení zážitku a skvěle vystihuje tón dané scény.

Videoherní adaptace Assassin´s creed se ve výsledku povedla a ve stylu vyprávění a svou odvážností překonává všechny doposud natočené filmy natočené podle videoher. Bohužel se však soustředí především na fanoušeka a ne na diváka hrou nepolíbeného. Jako reklama to sice může některé z vás přesvědčit, aby si zkusil jednu z her od Ubisoftu, ale spíše budete přemýšlet, o čem to ve filmu vlastně mluvili, a jak může nějaké jablko vymýtit zlo. Scénář je tu sice hlavní kámen úrazu, ale pokud jste herními fanoušky, tak si tento film užijete naplno a čeká tu na vás spousta Easter eggů, akční žně, dynamická hudba a skvělá kamera.

Hodnocení: 75%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce 3D s českými titulky a musím podotknout, že se jednalo o jednu z nejhorších 3D projekcí, kterých jsem se za poslední léta zúčastnil. 3D konverze jednotlivé scény ztmavuje a jediné, co vynikne je létající orel, který představuje orlí zrak (Eagle Vision). Takže pokud se na tento film chystáte do kina, s poklidem můžete ušetřit peníze a zhlédnout film ve 2D verzi.

Text Jan Kocián

Foto: CinemArt