To, že se jedná o tvrdé eRko okusíte již na samotného začátku, kdy poprvé poznáte Loganův brutální hněv. Jedná se však pouze o malou, malilinkatou ochutnávku toho, co je na vás připraveno. Režisér James Mangold vypráví příběh o muži, který je naprosto ztrhaný životem. Jak jeho tělo stárne, mírní se také samohojící schopnosti, takže má tělo poseté jizvami. Bolesti utápí v alkoholu a prášcích. Navíc mutanti postupně vyhynuli a stará se o nemocného Profesora X. Když se mu ale do cesty dostane mladá dívka, která je mu dosti podobná, a jež potřebuje jeho pomoc, rozhodne se naposledy bojovat. A od té chvíle, kdy na scénu vystoupí Laura/ X-23, kterou hraje jedenáctiletá Dafne Keen, začínají pro fanoušky krvavé žně. Akce je opravdu realisticky natočená a krásně přehledná. Když to nějaká postava schytá, tak to prostě schytá. Filmaři se ani nesnaží udělat z Wolverinea nadčlověka, kterého mine každá kulka. Nýbrž se jim podařilo udělat z něj brutální monstrum, což platí také o Lauře. Ta je v akci neuvěřitelně drsná a každá její scéna stojí za to. Když je v jednom obraze s Loganem nebo Profesorem X, vznikají nezapomenutelné okamžiky. A když jsou v akci, máte problém popadnout dech a neustálé mrazení je na místě a neustává, dokud daná scéna neskončí.

Jedná se o moderní western a drama. Jeho temnější tón nejspíš mnohé z vás zpočátku zaskočí, ale nakonec si zvyknete a necháte se unášet dějem. Ten plyne dosti svižně a nepůsobí nijak přeplácaně. Netváří se jako klasický blockbuster, ačkoli jím s rozpočtem 127 mil. je. Filmaři se však snaží film držet při zemi a chtějí, aby vypadal co nejvíce realisticky. A skutečně se jim to daří, čemuž dopomáhá také omezení zeleného plátna. Postavy, nadávky, krev a lokace jsou naprosto přirozené a máte pocit, že jen co vyrazíte z kina, můžete za rohem potkat jednoho z hrdinů.

Dočkáme se tu také mnoha zajímavých zvratů včetně jednoho, který zajisté – pokud nejste čtenáři komiksových sešitů – nebudete čekat. Foxům se tuto a další věci podařilo bezpečně udržet pod pokličkou a příliš mnoho neprozrazovat v marketingové kampani, což se ve výsledku dosti vyplatilo. A můžeme pouze tleskat. Film není příliš předvídatelný a u každé scény čekáte, jak se vyvine. A každý záběr je naprosto pohádkový. Herci podávají skvělé výkony, z nichž musím nejvíce vyzdvihnout herce Hugh Jackmana a Patricka Stewarta. Oba hrají až mrazivě výborně a svým postavám dávají naprosto všechno. Každá emoce působí intenzivně a každý moment poutavě. Dovolím si tvrdit, že podávají herecké výkony své kariéry. Dále bych vypíchl Dafne Keen, která toho sice příliš nenamluví, ale její charisma bohatě stačí. Donald Pierce, kterého ztvárnil herec Boyd Holbrook, je přesně ten typ záporáka, kterého jsme ve Wolverinově světě potřebovali. Nemá sice žádné superschopnosti, ale nechybí mu důvtip a nepůsobí nijak prkenně. Navíc je v každé scéně neuvěřitelně badass a přesně ví, jak dosáhnout svého.

Tvůrci si pro nás připravili důstojné rozloučení s postavou Wolverine. Netradiční superhrdinský snímek Logan: Wolverine je bezesporu nejlepším dílem celé série, a zároveň se jedná o jedno z nejpříjemnějších překvapení, jakého jsme se za poslední léta dočkali. Wolverine zběsile vyrazil do boje! Je temný, napínavý a nevěřitelně dravý. Každá scéna je brilantně natočená a z akčních sekvencí se tají dech a běhá mráz po zádech. Filmaři nám servírují brutální eRkový snímek, který se ničeho nebojí a stojí na vlastních nohou. Nepotřebuje tunu vizuálních efektů. Vystačí si s tím, že je natočen jako lidský snímek, do kterého se po pár minutách zamilujete. Doteď nechápu, jak mohl tak “čistě“ natočený film režírovat James Mangold – režisér nepříliš povedeného druhého dílu – a dát mu naprosto všechno, na co jsme těch sedmnáct let čekali? Tohle jsou hotové žně. Ale ne jen tak ledajaké. Krvavé žně!

Hodnocení: 95%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce v IMAX 2D s českými titulky. A mohu je doporučit. Pokud si chcete Loganovo poslední dobrodružství užít na naprosté maximum, je vaší povinností si jej vychutnat na největším plátně! 

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt