Cenu převzal režisér na pátečním slavnostním ceremoniálu, který pražský program letošního ročníku uzavřel. Na zakončení festivalu v kině CineStar Praha – Anděl převzal Kristiána za přínos světové kinematografii režisér a hudebník Emir Kusturica.

Film Kamenné srdce již získal v loňském roce ocenění na festivalech v Chicagu, Soluni a ve Varšavě. Grand Prix Febiofestu je spojena s částkou 5 000 eur pro režiséra a 5 000 eur pro potenciálního českého distributora. Snímek Kamenné srdce se odehrává v odříznuté rybářské vesnici, kde začíná léto, které změní životy zdejších unuděných teenagerů. Thor a Christian jsou nejlepší kamarádi. Jednoho ničí starší sestry a fakt, že holkám připadá jako malý kluk, druhého trápí věčně opilý otec a pocity, o kterých netuší, zda mohou být opětované. Třiatřicetičlenná porota včele s režisérem Jurajem Herzem se shodla, že snímek Kamenné srdce byl určitým způsobem citlivější než ostatní filmy v soutěži. "Kamenné srdce má děj, se kterým se člověk může ztotožnit, jít s ním a souhlasit s ním," dodal Juraj Herz.

Letošního ročníku Febiofestu se zúčastnilo téměř 50 zahraničních hostů, čtyři z nich převzali Kristiána za přínos světové kinematografii. Mezi nimi legendární český herec Jan Tříska, americký režisér Abel Ferrara a britský kameraman Peter Suschitzky. Na slavnostním ceremoniálu při zakončení festivalu Kristiána převezme režisér Emir Kusturica. Hostem festivalu byli také světoznámý producent filmů Láska nebeská nebo Čtyři svatby a jeden pohřeb Duncan Kenworthy, který zde představil svůj poslední snímek o coming outu ve fotbalovém prostředí nazvaný Přihrávka, či americký scenárista a spisovatel Patrick Ness, který v Praze uvedl film Volání netvora: Příběh života.

Vítězem soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil „I ty jsi filmařem“, která je určená pro veřejnost, se stal film Můj den s Kofilou Bohuslava Bakaláře. Vítěz soutěže získává padesát tisíc korun. Cenu do soutěže věnovala společnost Nestlé Česko.

I letos festival uděluje cenu Amnesty International Febiofest Award, jejímž prostřednictvím Febiofest vyjádřil podporu vězněnému íránskému filmaři Keywanu Karimimu. Tříčlenná porota ve složení hereček Ester Geislerové, Litevčanky Lory Kmieliauskaite a Martina Balcara z Amnesty International ocenila film Marija režiséra Michaela Kocha za "ztvárnění příběhu o hledání lidské důstojnosti, kterou nemůžeme mít bez lidských práv". Cenu na slavnostním ceremoniálu převezme představitelka hlavní role, herečka Margarita Breitkreiz.

Letošního ročníku Febiofestu, který se konal především v multikině CineStar Praha - Anděl, se zúčastnilo aktuálně více než 60 tisíc diváků, projekce běží až do pátečního večera. Vybrané filmy bylo možné zhlédnout také v CineStaru na Černém Mostě, jedna projekce se uskutečnila v kině Ponrepo. Slavnostní zahájení včetně úvodního filmu se konalo v Obecním domě, zakončení se odehraje v CineStaru na Andělu a v přilehlém hotelu andel's, který po tři večery hostil i filmově-gurmánskou sekci Culinary Cinema. Součástí festivalu byl i doprovodný program Febiofest Off.

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest každoročně podporuje charitativně zaměřené společnosti. Letos se jednalo o neziskovou organizaci Zdravotní klaun, která již od roku 2001 přináší humor a radost hospitalizovaným dětem a geriatrickým pacientům. Festival jí věnuje 11 440 korun, část ze vstupného vybraného na Projekcích charitativního partnerství.

Vybrané filmy budou moci filmoví fanoušci zhlédnout v rámci Regionálních ozvěn Febiofestu od 3. do 28. dubna ve 13 českých městech: Hradec Králové (3. - 5.4.), Děčín (4. - 6.4.), Plzeň (5. - 7.4.), České Budějovice (6. - 8.4.), Pardubice (10. - 13.4.), Liberec (11. - 13.4.), Jihlava (12. - 14.4.), Chomutov (13. - 15.4.), Brno (18. - 19.4.), Olomouc (19. - 21.4.), Mikulov (21. - 23.4.), Ostrava (24. - 26.4.), Zlín (26.- 28.4.).