Nejnovější díl dostal na starost režisér F. Gary Gray, který v roce 2000 spolupracoval s Vinem Dieselem na filmu Mstitel. A i tentokrát se spolupráce vydařila. Grayovi se perfektně daří pracovat s jednotlivými postavami a předvést je v tom nejlepším světle. Každý ví, co má dělat a navíc dosti pomáhá také to, že herci dostali do rukou zábavný a chytrý scénář. Ten nikoho netlačí do zbytečných klišé a nechává je rozvíjet své charaktery. Nechybí ani humor, který kromě Tyrese Gibsona (Roman Pierce) a Ludacrise (Tej Parker) obstarává také dvojka Rock&Statham alias Hobbs&Shaw, jejíž hašteření vás bude opravdu bavit. Kromě starých známých uvidíte nováčky série Scotta Eastwooda jako malého pana Nikdo, Charlize Theron jako záporačku Cipher a Helen Mirren, jejíž roli kvůli spoilerům neprozradím.       

Malý pan Nikdo, jenž má být náhradou za Paula Walkera, je zpočátku outsider a příliš velké šance na úspěch mu nedáváte, ale poté si ho jistě oblíbíte a postupně začíná zapadat do týmu. Avšak Cipher budete nenávidět od začátku. Což skvěle splnilo svůj účel a filmaři jí skvěle přihráli eso v rukávu, kterým Toretta ve filmu srazí na kolena. A co se týče postavy Helen Mirren, ta je zahalena závojem tajemství a ve filmu nemá velkou roli. Za tu chvíli si ovšem dokáže získat divákovy sympatie. Filmaři jí jistě více využijí v pokračování. Fanoušci seriálu Hra o trůny se jistě budou těšit na herce Kristofera Hivju, ale popravdě není moc o co stát. Jeho role není příliš zajímavá a je tu spíše pátým kolem u vozu. Jako drsňák příliš neobstojí a pouze jedna rychlá scéna na Islandu, ve které se objeví, jde označit za poměrně zábavnou.

Hlavní atrakcí je tu samozřejmě šílená akce a nadupaná auta. Gray není při akci zbrklý a skvěle se mu daří jednotlivé scény zvládat. Tou vůbec nejšílenější je bezesporu adrenalinový hon v New Yorku. Tady se filmaři patřičně odvázali a výsledek stojí za to. Ti z vás, kteří naříkali, že byly poslední díly pouze o akci a auta byla v pozadí, budou nyní spokojenější. Hned na začátku se dočkáte dynamického a „výbušného“ závodu na slunné Kubě. A kromě ní a New Yorku se hrdinové krátce zastaví také v Berlíně a nakonec na Islandu, kde se odehrává akční finále plné rvaček, přestřelek a zábavného ježdění na ledu. Vše je kupodivu krásně přehledné a netočí se vám hlava ze zbytečně roztřesené kamery. Každý záběr a každá akční sekvence působí v tomto snímku přirozeně a prakticky vás nenechá vydechnout. Mnozí z vás budou zírat s otevřenou pusou na neskutečně cool scénu ve věznici, která vám vyrazí dech. Ale je toho mnohem více. A vše navíc skvěle podtrhuje příjemná hudba Briana Tylera, který se od třetího dílu podílel – kromě šestého - na každém filmu Rychle a zběsile. 

Diváci si tak mohou vydechnout. Osmý díl Rychle a zběsile se povedl po všech směrech a řadí se - vedle jedničky a pětky – k nejpovedenějším dílům této nadupané série, které stále nedošel dech. Nabízí kvalitnější a chytřejší scénář, opojnou a šílenou akci, skvěle se rozvíjející postavy, nadupaná auta a dokazuje nám, že tady je rodina vždy na prvním místě. Pokud jste fanoušci této ságy, pak vás tento film zajisté nezklame. 136 minut vám uteče jako voda. Ke konci dostáváme nástin pokračování a samotný konec je naprosto kouzelný. Kdyby tímto dílem tvůrci sérii zakončili, tak by se určitě nikdo nezlobil. I tak se ovšem na pokračování jednoduše nejde netěšit, a doufám, že to filmaři příště nepokazí a až do plánovaného desátého dílu se jim podaří udržet ducha Rychle a zběsile. Držím palce!

P.S. Tento film jsem dvakrát zhlédl v kině IMAX a musím dodat, že největší plátno mu dodává ten správný motor! Pokud si chcete z kina odnést co nejlepší dynamický zážitek, pak tento formát vám ho dopřeje.

Hodnocení: 90%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt