Samostatná tvorba renomovaného režiséra, který krátce před zahájením festivalu oslaví osmdesáté sedmé narozeniny, se po absolutoriu na pražské FAMU a práci pomocného režiséra ve FS Barrandov naplno rozvinula v šedesátých letech. Jeho první filmy byly zaměřené na dětského diváka, a přestože záhy nabyla jeho tvorba žánrové pestrosti, k dětskému publiku se během své kariéry vždy vracel.                                                                       

Václav Vorlíček, spolu s dlouholetým kolegou a kamarádem, spisovatelem a scenáristou Milošem Macourkem, vytvořili originální tvůrčí tandem, který napsal svébytnou kapitolu ve vývoji českého filmu. Poetika, v níž se setkává reálný život s prvky fantazie, zůstává i po letech jedinečná. Vorlíček s Macourkem se stali mistry absurdity, parafrázování žánrů či propojování postav umělého světa se současností. Vrcholnými představiteli jejich tvorby jsou v tomto smyslu „komiksová“ veselohra Kdo chce zabít Jessii? (1966), crazykomedie se sci-fi prvky Pane, vy jste vdova! (1970), pohádková komedie Dívka na koštěti (1971), komedie vsazující pohádkové motivy do současné Prahy Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách (1974) nebo televizní seriály Arabela (1979-80), Létající Čestmír (1983), Rumburak (1984).

Žánrovou bohatost Vorlíčkovy tvorby v sedmdesátých a osmdesátých letech doplňují již zmíněné pohádky. Především Tři oříšky pro Popelku (1973), oceněné na řadě festivalů, se staly klasikou českých televizních Vánoc, a přestože od jejich vzniku uplynuly více než čtyři desítky let, každoročně je jejich televizní uvedení ve znamení vysoké sledovanosti. K pohádkovému námětu se Václav Vorlíček vrátil i ve volné parafrázi pohádky O Šípkové Růžence ve filmu Jak se budí princezny (1977), třetí ze série zmodernizovaných pohádek pak byl Princ a Večernice (1978).

Také pro Vorlíčkovu tvorbu posledních dvaceti let je typický pohádkový žánr – Pták Ohnivák (1997), Jezerní královna (1998). Zatím posledním filmem bylo volné pokračování úspěšné Dívky na koštěti Saxána a Lexikon kouzel (2011).

 Zdroj: MFFKV  Foto: Miloš Fikejz