Digitalizovaná kopie tohoto filmu vzniká ve spolupráci Nadace české bijáky a Státního fondu kinematografie, MFF Karlovy Vary, UPP (Universal Production Partner), Elmara Klose (dědice autora), Ivana Šlapety (kameramana)  a s finanční podporou Ministerstva kultury. Obchod na korze bude již pátým titulem, který byl digitálně restaurován iniciativou a s finančním zajištěním Nadace české bijáky. Postupně byly uvedeny filmy Hoří, má panenko, Všichni dobří rodáci, Ostře sledované vlaky a v loňském roce Intimní osvětlení.

Obchod na korze vznikl v nejplodnějším a nejúspěšnějším období české kinematografie, označovaném jako Nová vlna. Jeho tvůrcem však byl již lidsky i filmařsky zralý tandem režisérů – Ján Kadár a Elmar Klos, pro něž Obchod na korze znamenal sedmou a předposlední spolupráci.  Na scénáři podle povídky Ladislava Grosmana pracovali tři roky, souběžně s prací na filmech Smrt si říká Engelchen (1963) a Obžalovaný (1964) a Obchod na korze v roce 1965 tak vlastně uzavřel volnou trilogii filmů, ačkoliv časovým ukotvením svého děje patří spíše na její začátek. Odehrává se v malém východoslovenském městečku uprostřed 2. světové války, kdy místní pohlavár Hlinkovy fašistické strany dohodí svému neprůraznému švagrovi tzv. arizační dekret na obchod židovské vdovy Lautmannové. Dobrácký Tono Brtko nedokáže starou ženu seznámit se skutečným stavem věcí, chrání ji před realitou, ale zároveň nemá odvahu otevřeně se pokusit o její záchranu. Kadár s Klosem vytvořili velmi silný a nadčasový příběh, úvahu o statečnosti v nás i potřebě postavit se zlu v jakékoliv podobě.

„Základ veškerého násilí tvoří vždycky hodní, neškodní a vůči násilí pasivní lidé,“ charakterizoval hlavní myšlenku příběhu Ján Kadár a Elmar Klos k tomu dodával: „Je velké zjednodušení, když se násilí vykresluje toliko v podobě ďábla. Ono přece může být i velice žoviální, lidské, sousedské a přitom stejně zlé.“

Film Obchod na korze získal v roce 1966 Oscara pro nejlepší zahraniční film. Úspěch otevřel další možnosti, ale pouze nakrátko. Po roce 1968 Ján Kadár odchází do emigrace a Elmar Klos se stane obětí normalizačních čistek v bývalém Československu. Elmar Klos zemřel ve věku třiaosmdesáti let v roce 1993. Svého přítele a tvůrčího partnera přežil o čtrnáct roků.

Slavnostní premiéra digitálně restaurované kopie filmu Obchod na korze proběhne 1. července 2017 ve Velkém sále hotelu Thermal.

Při příležitosti digitálního restaurování filmu Obchod na korze spustila Nadace české bijáky fundraisingovou kampaň #vydotitulku. Podobně jako u předchozích zrestaurovaných filmů Intimní osvětlení a Baron Prášil, mohou případní dárci spojit natrvalo své jméno s digitálně restaurovanou verzí tohoto legendárního oscarového snímku.

K tomu, aby se jméno či logo dárce objevilo v závěrečných titulcích filmu, stačí nejpozději do konce května 2017, zaslat minimální příspěvek 10 000 Kč na digitální restaurování Obchodu na korze na transparentní účet 107- 5653070287/0100.

Přispět je možné také prostřednictvím SMS v ceně 30 Kč ve tvaru DMS BIJAKY 30 na číslo 87 777. Více o digitálním restaurování a projektech Nadace české bijáky se dozvíte na www.bijaky.cz

Zdroj MFFKV Foto: NFA