Zápletka je sice celkem prostá, ale Guy Ritchie ji pojal svým dravým stylem, takže slovo „prostá“ není tak docela na místě. Lepé ji vystihuje „nevšedně pojatá.“ Režisér se navíc snaží o svižné vypravování, takže po skončení kroutíte hlavou nad hodinkami a ptáte se, jak mohl mít film dvě hodiny. Osobně bych řekl, že jsem byl v kině přibližně půlhodiny. Akci má režisér v malíku a stejně jako u jeho předchozích snímků jako Sherlock Holmes je i tady dynamická a choreograficky zajímavá. Navíc ji skvěle podtrhuje hudba, která s ní perfektně ladí. To, co funguje na začátku a v průběhu filmu, nefunguje však bohužel na konci. Digitální finále působí dosti přeplácané a nepříliš zajímavě, což je jistě škoda. Dalším minusem je tu humor. Postavy jsou nuceny do (ne)vtipného slovíčkaření, jež některé momenty trochu kazí. Výjimkou je Charlie Hunnam se svým šibalským kukučem, kterému humor není vůbec cizí. Scénář s ním dobře pracuje a Charlie ví přesně, kdy má napjatou atmosféru odlehčit svým elánem, a kdy má naopak hrát vážně. Navíc se mu daří držet film v celku a nabídnout mu všechno, co umí. Svoji roli tedy zahrál na výbornou a dovolím si poznamenat, že ztvárnil nejlepšího Artuše na filmovém plátně. Další, koho bych chtěl vyzdvihnout je záporák Vortiger, kterého ztvárnil herec Jude Law. Netvrdí si napsat, že by jeho postava byla originální, ale Law si ji patřičně užíval, což jde vidět i ve výsledku. Jeho záporák působí dojmem nebezpečného muže, se kterým by si nikdo neměl zahrávat a nepůsobí nijak komicky. Scénář ho ani do nějakých vtípků nenutí, což je jen dobře. Dalším pánem, který stojí za zmínku je Eric Bana, který tu však má malou roli. Za tu dobu, co je na plátně si dokáže získat divákovy sympatie. Ostatní herci příliš neoslní, což ovšem nevadí, hlavním tahounem je tu přeci Hunnam.

Kamera nám nabízí nádherné obrazy a skvěle pracuje s akčními scénami. Nejsou nepřehledné a agresivní střih jim nijak zvlášť neubližuje. Vizuální efekty jsou skvělé, až na finále, kde působí dosti přeplácaně. Scénář sice vkládá hercům do úst klišé vtípky, ale daří se mu stavět základy artušovského světa, do kterého bychom se snad jednou mohli zase vrátit.

Nakonec film nedopadl tak špatně, jak psali zahraniční novináři. Král Artuš: Legenda o meči je filmem, který vás překvapí svým originálním zpracováním a dynamikou. Akce je perfektní a krásně doplňována skvěle se hodící hudbou, tedy až na finále, kde se filmaři nechali trochu více unést. Pokud plánujete cestu do kina a jste fanoušky fantasy, u kterého vypnete a budete se bavit, pak je tento film přesně pro vás. Nudit se zajisté nebudete. Atmosféra je skvěle nastavena a ve správnou chvíli ví, kdy má přidat na pilu, a kdy ubrat. Osobně se těším na pokračování, pokud na něj dojde.

Hodnocení: 80%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce ve 2D konverzi a vzhledem k výrazně tmavým místům si nemyslím, že by divák ve 3D dostal lepší podívanou, než když se rozhodne pro klasickou verzi.

P.S.S. Jak mnozí z vás již vědí, ve filmu dostala cameo roli bývalá fotbalová hvězda David Beckham. Nelze však mluvit o tom, že by tu nějak zapůsobil. Uvidíme ho sice v důležité scéně, ale jeho postava nejenže vypadá vzhledově naprosto strašně, ale také vzhledem k tomu, jak krátkou chvíli je na plátně, působí dosti prkenně.

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.