Snímek se odehrává deset let po událostech Promethea a jsou tu zodpovězeny otázky, které si po skončení snímku mnozí z nás kladly. Na začátku se seznamujeme s posádkou lodi Covenant a scénář se snaží s postavami pracovat a rozvíjet je, aby si dokázal získat divákovy sympatie. Bohužel mu to však vychází zhruba do pouze půlky filmu. Zpočátku jsou tu tyto postavy představeny jako inteligentní vědci, ale jakmile uvidíte jejich chování v napjatých situacích, řeknete si, že Xenomorf je ve všech ohledech inteligentnější. Ve vážných scénách navíc vypadají dosti komicky, což jim na bodech moc nepřidává. Jediní, komu fandíte, jsou Katherine Waterston, Danny McBride a Michael Fassbender. Přičemž poslední jmenovaný tu má dokonce dvojroli a jeho scény patří k těm nejlepším. Fassbender je tady takovou Ripleyovou série, co se zajímavosti charakteru týče. Ostatní hrají druhé housle a vaše sympatie si za tu doby nemají šanci získat. Scénář je sice nenutí do klišé vtípků, ale zkrátka a dobře si přejete, aby byli chutnou potravou pro Xenomorfa.

Snímek má celkem prostý děj, ale Ridleymu se podařilo zkrátit delší dialogy a zaměřit se hlavně na vykreslení planety, na které hrdinové přistáli a na zrod Xenomorfa. Snímek tak plyne dosti svižně, načež se divák při projekci nestačí nudit. Hororová atmosféra funguje na jedničku a máme tu také pořádnou krev. Napínavé krvavé scény budou pro fanoušky naprostou lahůdkou. Filmařům se stále daří diváky šokovat brutalitou, kterou je tato série tak pověstná. Akce je krásně přehledná, čemuž vděčí snímek kameramanu Dariuszi Wolskimu (Alenka v říši divů, Marťan), který není přehnaně zběsilý a každý záběr mu vychází. Dalším plusem je omezení CGI efektů a zaměření se na ty praktické, což snímku přidává na autentičnosti. A zároveň tak film působí víc jako horor, než vizuální podívaná alá Prometheus, který tím trochu zabil samotnou atmosféru a ducha Vetřelce.

Nový Vetřelec: Covenant dopadl dobře a mistr Ridley Scott se zase předvedl. Film si užijí, jak fanoušci série, tak diváci, kteří s oblibou chodí na filmy s hororovou atmosférou, a kterým nevadí brutalita. Zklame možná slabý děj a postavy. Vše ostatní ale jinak funguje. Atmosféra je krásně napínavá a v akčních scénách se filmaři nebojí přitlačit a šokovat. Dále fungují skvěle digitální a praktické efekty, takže vám i tentokrát budou z Xenomorfa vstávat chlupy na těle. A nejen z něj.

Hodnocení: 75%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce 2D IMAX a obří tu plátno slouží jako příjemná jednohubka. Není však nezbytností. Film si užijete i při klasické projekci.

Text: Jan Kocián

Foto: Scott Free Productions