Zatímco v posledním díle chyběli herci Orlando Bloom v roli Williama Turnera, který se na konci třetího dílu stal kapitánem Bludného Holanďana, a Keira Knightley jako Elizabeth Swannová, v tomto je oba zase uvidíme. Nepatří ovšem mezi hlavní tahouny příběhu. Těmi jsou nyní Brenton Thwaites v roli Willova syna Henryho a Kaya Scodelario jako Carina Smithová, žena vědy a psanec. Ano, tito dva herci dostali ve filmu nejvíce prostoru a dosti si jej užívají. Načež Johnny Depp alias Jack Sparrow má úlohu vedlejší. Stále ovšem platí, že hlavním bavičem je tu jen a pouze on. A dostáváme přesně takového Jacka, na jakého jsme za ta léta zvyklí, který zbožňuje rum a pro rýpavé poznámky a dvojsmysly nechodí daleko. Dalšími známými postavami, které tu uvidíme, jsou Gibbs (Kevin McNally) a kapitán Barbossa (Geoffrey Rush). První jmenovaný se objevuje hlavně v humorných scénkách a Barbossa naopak v těch vážnějších a více hýbe samotným dějem. Oba tu mají menší prostor než v předchozích dílech, ale dokáží jej patřičně využít. Z hlavního záporáka kapitána Salazara, kterého ztvárnil Javier Bardem, naskakuje husí kůže. Herec je své roli naprosto oddán a věříte mu každé gesto. Po skončení je vám dokonce líto, že nepobyl na plátně více času. Jistě by si ho zasloužil.

Akce patřila vždy vedle postav k nejsilnějším aspektům této série a to se nemění ani u pátého dílu. Znovu se jí dočkáme v našlapaném kabátu se skvělým hudebním doprovodem. Mnohé již překvapí akční scéna na začátku s Jackem Sparrowem. Na té se filmaři dosti vyřádili, stejně jako na finále, které je naprosto kouzelné. Vizuální efekty jsou dosti barevné a propracované. Obzvláště překvapí vzhled nemrtvých námořníků, žraloků nebo Jackovy mladší verze, s nímž si v postprodukci dosti vyhráli. Omlazování je v Hollywoodu v těchto dnech dosti populární, ale ne vždy se ve výsledku podaří docílit autentičnosti jako například u princezny Leii ve filmu Star Wars: Rogue One. Ten navíc spadá také pod Disney.

Pátí Piráti z Karibiku sice nejsou nejlepším dílem série, ale svou atmosférou a zábavným vyprávěním dostávají označení plnokrevného pokračování. Celé to skvěle šlape a postavy jsou báječné jako vždy, jen mají někteří méně prostoru. Zápletka nenabízí mnoho nového, ale nenudí a mnohé učaruje pěkný vizuál a úžasný konec. Mnozí by jistě souhlasili, že by se klidně mohlo jednat o poslední díl, ale vzhledem k očekávaným vysokým tržbám pochybujeme, že by tato série jen tak skončila. Ostatně, na konci se sami přesvědčíte, že filmaři stále mají nápady. Jen propříště by mohli hranici posunout zase o něco dál.

Hodnocení: 80 %

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D s českými titulky a mohu jen doporučit. Ve vybraných scénách se vám obraz roztáhne do plné velikosti, což vypadá jednoduše skvěle. Slouží to však pouze k menšímu zpestření zážitku, jinak si snímek jistě užijete i v klasické 2D konverzi.

P.S.S. Po skončení filmu zůstaňte sedět na svých sedačkách, jelikož následuje potitulková scéna, která nám nastiňuje, jakým směrem by se mohla série vydat příště.

TEXT: Jan Kocián

FOTO: Falcon