1. Absence blízkosti

Komorní drama Josefa Tuky s Janou Plodkovou v hlavní roli soutěží v sekci Na východ od západu. Je tam jedním českým zástupcem a slibuje sondu do vztahů mladé matky, jež nemá štěstí na partnery.

 1. Axolotl Overkill

Divoká komedie dokazuje, že německý teenagerský humor se nerovná jen filmům typu Holky to chtěj taky. Šestnáctiletá Mifti je hlavní postavou živelného snímku, v němž se boří konvence i sexuální stereotypy.

 1. Baby Driver

První hollywoodský snímek kultovního režiséra Edgara Wrighta už vidělo několik šťastlivců v Americe. Ti mluví o jednom z nejlepších filmů roku, o vtipné, nadupané jízdě, jíž označují dokonce jako „akční La La Land“. Potřebujete vědět víc?

 1. Columbus

Hypnotické americké drama je jedním z nejlépe hodnocených filmů roku podle serveru RottenTomatoes.com, kde má 100% pozitivních recenzí. Jde o milostný příběh jednoho páru, v němž se promítají jejich sny i výchova.

 1. Čára

Slovenský zástupce v hlavní soutěži festivalu vypráví příběh Adama, hlavy kriminálního gangu, jenž operuje na hranicích Slovenska a Ukrajiny. Když se jedna dodávka cigaret pokazí, roztáčí se spirála průšvihů a nebezpečí, po níž Adamův svět už nebude nikdy stejný.

 1. Černý dort

Jeden ze tří studentských filmů na letošním festivalu natočila mladá režisérka Johana Švarcová, která kolem rodinného stolu zinscenovala parádní černohumorné drama. Spolu s jejím filmem uvidíte ještě snímky Jak blízko tomu jsem a 3. poločas.

 1. Den poté

Jihokorejské drama uvedené v hlavní soutěži canneského festivalu má být fajn konverzačkou, kterou absolvuje několik postav v malém nakladatelství. Vzniká tak příběh o lásce, žárlivosti a možná i úplně novém vztahu.

 1. Dobrý časy

Poctivou drsnou kriminálkou z New Yorku, jež připomene třeba i Taxikáře, by letos na festivalu mohl být snímek Dobrý časy. V hlavní roli se v něm představí Robert Pattinson, který se bude snažit vysekat svého stejně nezvedeného bráchu z kriminálu.

 1. Druhá strana naděje

Když měl nový film legendárního tvůrce Akiho Kaurismäkiho premiéru na letošním Berlinale, dočkal se nadšených reakcí a mnozí mu předpovídali výhru Zlatého medvěda. To se nakonec nestalo, melancholická komedie o uprchlících bude ale jistě patřit i mezi vrcholy Varů.

 1. Dvojitý milenec

Nejvíce erotických snímkem letošního ročníku bude jistě nové dílo Françoise Ozona, který proti sobě postavil psychoterapeuta a jeho nevyrovnanou, krásnou pacientku. Co když se ale ukáže, že má psychoterapeut tajemné dvojče?

 1. Fortunata

Dalším úspěšným filmem z letošní přehlídky v Cannes bude italské melodrama s názvem Fortunata. Jeho hlavní hrdinkou je kadeřnice, která se rozhodne otevřít si salon. Zároveň se kolem ní motají tři muži. Snad nás nečeká další Zohan!

 1. Happy End

Černým koněm letošního festivalu v Cannes bylo nové drama Michaela Hanekeho, které mu mohlo vynést už třetí Zlatou palmu. Haneke nakonec odešel s prázdnou, recenze na hutné drama o rodině v Calais ale byly skvělé. V jedné z rolí se objeví Isabelle Huppert.

 1. Jak balit holky na mejdanech

V kolika filmech že to letos Nicole Kidman hraje? Jednou z jejích mnoha rolí je i punkerka s obří parukou v očekávané sci-fi komedii podle povídky Neila Gaimana. Do Británie 70. let v ní přiletí tři krásné mimozemšťanky a způsobí opravdu pořádný rozruch.

 1. Janička

Francouzského tvůrce Bruna Dumonta buď milujete, nebo nenávidíte. Osobitý tvůrce se výrazně zapsal u kriminálním seriálem Malej Quinquin, loni v Cannes pak rozdělil publikum dobovou komedií Líná zátoka. Teď to zkusí napotřetí a to rovnou muzikálem o dětství Jany z Arku!

 1. Jejich nejlepší hodina a půl

Filmy o válce diváci milují. Filmy o filmařích jakbysmet. Nové britské povznášející drama tyto dvě témata spojí, aby vyprávělo o ženě, jenž dostala za úkol napsat scénář k filmu o evakuaci jednotek z Dunkerku. Že by prequel Nolanova budoucího hitu?

 1. Jmenuji se Heath Ledger

Příběh zemřelého herce Heatha Ledgera fascinuje svět i mnoho let po jeho tajemné smrti. Jak moc se do jeho psychiky promítla role Jokera? Jaký měl herec vztah s Michelle Williams? A co plánoval do budoucna? Nový dokument ukáže nová fakta a dá spoustu věcí do souvislostí.

 1. Juze

I v dnešní době v jistých částech světa funguje otrocká práce, kterou nestoudně využívají bezcitní majitelé plantáží. Hlavním hrdinou koprodukčního snímku je mladý, nadaný Santosh, jemuž jeho pán stojí v cestě ke šťastnému životu. Ústředním tématem snímku je také sexualita.

 1. Kampaň

Pokud ještě nemáte dost americké politiky, zajděte na strhující dokument Kampaň, který mapuje příběh příznivců demokratického senátora Bernieho Sanderse, jenž ale nakonec v primárkách podlehl Hillary Clintonové. Jak moc to ovlivnilo volby samotné?

 1. Korporace

„Temnějším“ Toni Erdmannem by mohl být soutěžní snímek Korporace, v němž se cílevědomá, chladná a tvrdá manažerka musí vyrovnat s tím, že je svědkem sebevraždy jednoho ze zaměstnanců. Nese vinu, i když udělala všechno správně?

 1. Křižáček

Asi nejočekávanějším filmem v hlavní soutěži je český zástupce jménem Křižáček, jehož natočil Václav Kadrnka. Hlavní roli má Karel Roden, jenž se jako rytíř vydává pátrat po ztraceném synovi. Jeho cesta slibuje vizuálně stylizovaný zážitek, který je třeba absolvovat na velkém plátně.

 1. Makala

O jakém dokumentárním filmu se letos mluví nejvíce? Asi o francouzské sondě do života konžského venkovana, jenž se vydává na 50 kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci se pokusí prodat výdobytky svého úsilí. Strhující film byl mj. oceněn na letošním festivalu v Cannes.

 1. Masomlejnek koduku

Čtyři tuny umělé krve vytekly na place splatterového komediálního hororu, jenž je pokračováním kultovního snímku Meatball Machine z roku 2005. Když na Tokio zaútočí neznámí vetřelci, udělají si z přeživších obyvatel bojové kyborgy. Ty pak vhánějí do krvavých soubojů…

 1. Menaše

Jedním z největších hitů letošního Sundance je komedie o brooklynském, ultraortodoxním židovském prodavači, který se snaží do své péče získat syna. Množství neherců dotváří autentickou atmosféru reálného prostředí a režisér nezapře své zkušenosti z dokumentárního filmu.

 1. Měsíc Jupitera

Snímků o uprchlické krizi bylo uvedeno v Cannes hned několik. Žádný ale z tématu nevykročil tak netradičně jako Měsíc Jupitera. Ten totiž vypráví o postřeleném uprchlíkovi, který získá zázračnou schopnost levitace. Nezařaditelný film zamíří i do českých kin.

 1. Na konci světa

Subtilní gay drama bývá označováno za nástupce legendární Zkrocené hory. Milostné vzplanutí potká anglického farmářského synka a migranta, který k němu přichází pracovat. Jenže může jejich láska vydržet?

 1. Neústupný

Snímek, na němž se postprodukčně podílela i česká společnost MagicLab, označila Uma Thurman jako nejlepší film letošní canneské sekce Un Certain Regard. Originální snímek vypráví o severoíránské mafiánské korporaci, jíž se jeden muž pomstí.

 1. Odnikud

Strhující thriller Fatiha Akina vynesl na letošním festivalu v Cannes ocenění pro nejlepší herečku Diane Krugerové. Ta hraje zoufalou ženu, jíž uvězní jejího kurdského manžela. Ona se ale rozhodne, že to tak nenechá a vezme spravedlnost do vlastních rukou.

 1. Oklamaný

Hvězdou hereckou sestavou se blýskne historický thriller Oklamaný, v němž se za dob americké občanské války dostane raněný voják do uzavřeného dívčího internátu. Tam ale způsobí pořádné erotické napětí. V hlavní roli Nicole Kidman a Colin Farrell.

 1. Osvoboď nás

Mysleli jste si, že vymýtání ďábla patří do pohádek, maximálně do hororů? Strhující observační dokument, jenž bodoval na festivalu v Benátkách, potvrdí opak. A ukáže, že exorcismus je velmi živá a fungující disciplína.

 1. Out

Snímek Györgye Kristófa, natočený v české koprodukci, byl vybraný do letošní sekce Un Certain Regard na festivalu v Cannes. Odysea padesátníka v lotyšském přístavu je plná nečekaných, bizarních setkání a vytváří mikrokosmos současné Evropy.

 1. Pátá loď

Desetiletá Jarka najde rodinu za zvláštních okolností, když se začne starat o dvě cizí opuštěná batolata. S přípravou sunaru jí ve špinavé zahradní chatce pomáhá vrstevník Kristián. Film Ivety Grófové zaujme úžasnými výkony dětských neherců.

 1. Pěstírna

Diváci na karlovarském festivalu uvidí i kompletní seriál Pěstírna, který pro internetovou televizi Stream.cz natočil Andy Fehu. Mladík Ondřej si v seriálu musí odpracovat svůj dluh v nelegální pěstírně marihuany. Festival jako první uvede poslední díl celého zajímavého projektu.

 1. Paula

Nejlepší debut letošního festivalu v Cannes je příběhem třicátnice Pauly na pokraji nervového zhroucení, jíž právě opustil její přítel, módní fotograf. Najde mladá žena ztracenou životní rovnováhu? A další smysl?

 1. Případ Nile Hilton

Vítězný film letošního festivalu v Sundance je strhujícím noirovým dramatem o vyšetřování vraždy krásné zpěvačky. Případ ale detektiva Naredina zavede až do nejvyšších pater egyptské politiky. Možná to nakonec nepřežije ani on.

 1. Přízrak

Nejoriginálnějším snímkem letošního festivalu bude dost možná milostná poéma Přízrak, v níž hraje Rooney Mara spolu s hvězdným hostem letošního ročníku, oscarovým vítězem Caseyim Affleckem. Půjde o ztrátu milované osoby i genius loci společného domu.

 1. Svět podle Daliborka

Očekávaný dokument režiséra Víta Klusáka je portrétem českého neonacisty Daliborka, který nesnáší svůj život, jenže neví, co přesně na něm má změnit. Režisér na dokončení snímku vybíral peníze od fanoušků, sbírka byla úspěšné a dokument se představí na plátně Velkého sálu.

 1. Temná píseň

Hororový snímek o páru, který se pustí do okultního rituálu, může být nejlepším filmem sekce Půlnočních snímků. Izolace, pečlivě budovaná atmosféra a nervydrásající napětí dělají z Temné písně jeden z nejděsivějších hororů roku.

 1. Terminátor 2: Zúčtování ve 3D

Kdo by neznal nejlepší sequel všech dob, Terminátora Jamese Camerona? Ve Varech se představí ve speciální, trojrozměrné verzi. Arnold Schwarznegger a Linda Hamilton pak znovu vstoupí i do českých kin.

 1. Western

Pro mnohé nejlepší film letošního canneského festivalu natočili tvůrci velebeného Toniho Erdmanna. Western se odehrává v bulharsko-řeckém prostředí v komunitě německých stavebních dělníků, cizinců v zemi nikoho, jejichž střet s místní komunitou se zdá nevyhnutelný.

 1. 47 metrů

Atmosférický thriller připomene nedávné Mělčiny s Blake Lively. Sledovat žraloky z bezprostřední blízkosti v kleci ponořené pod hladinu moře je zaručeným zážitkem. Obzvlášť pro dvě sestry, užívající si mexických pláží a bez reálné zkušenosti s potápěním.

 

Text: Jan Škoda

Foto: KVIFF