6.7.2015 -Letošní 50. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech představil v sekci Works in Progress sci-fi komedii Mars. Tvůrčí tým kolem režiséra Benjamina Tučka ji natočil v rámci amerického projektu Mars Society na jaře letošního roku.

Americká nevládní organizace Mars Society vypisuje od roku 1998 soutěž, ve které se projekty z celého světa uchází o možnost pobytu na stanici Mars Desert Research Station v poušti amerického Utahu. Pobyt slouží k simulaci života na Marsu. V září 2014 byl český projekt “Mars” vybrán do užšího kola soutěže a v únoru 2015 byl na základě scénáře definitivně potvrzen. Natáčení proběhlo na jaře 2015. Česká mise se stala první posádkou na světě, která na základně realizovala filmový scénář. „Naše generace je příliš stará na to, aby se na Mars podívala. Války a rozpočtové škrty průzkum vesmíru zásadně zpomalují. Technologii k dosažení Marsu už máme, ale chybí peníze i odhodlání je investovat. Takže nám nezbývá, než se tématem kolonizace Marsu raději bavit. Mainstreamová filmová produkce nabízí snímky z vesmíru založené na katastrofách a globálním ohrožení. Náš film žádné příšery – kromě lidí – nenabízí. Mars má své kouzlo a Země je z něj malinká. První lidé na Marsu budou pod velkým tlakem. Můžeme ten tlak vydržet? Jsme připraveni být ztraceni ve vesmíru? O tom je naše sci-fi komedie,“ říká k filmu producent Zdeněk Janáček.

Synopse: Atmosférické turbulence na Marsu vytvářejí obří prachovou bouři, která obklopí celou planetu. Slunce zmizí na několik měsíců a silný vítr útočí na stanici, kterou zde kdysi vybudovali první astronauti. Velitel mise, syn zakladatele stanice, chce otcovo dílo dokončit a stabilizovat stanici dříve, než velká prachová bouře znovu udeří. Stanice musí být připravena poskytnout úkryt, který umožní novým astronautům přežít a pokračovat v kolonizaci planety. Ale program osídlení Marsu byl kvůli rozpočtovým škrtům zrušen a stanici hrozí zničení. Poslední naději představuje vesmírná mise financovaná ze soukromých peněz. Nečekaná pomoc přichází z malé země bývalého východního bloku. Velitel přijímá nabídku miliardáře z východní Evropy, který chce být prvním vesmírným turistou na Marsu. Miliardář má ale výstřední přání – chce se na Marsu oženit. Protože NASA považuje misi za nerealizovatelnou, hledá velitel pomoc v ESA (European Space Agency). Důvod je pragmatický – astronauti ze zemí bývalé východní Evropy jsou levnější a nebojí se riskovat. Mise přistává na Marsu, turisté netrpělivě čekají na svůj svatební den a velká prachová bouře se blíží.

 

Ukázka z filmu odkazu: https://vimeo.com/nyasafilms