Začátek nevypadá vůbec špatně. Bay nám představuje dobu za krále Artuše a následně svět, ve kterém vláda bojuje proti Transformerům, kteří padají z nebes. Po deseti minutách, kdy čekáte, že tvůrci zajímavě rozvinou nápad s artušovskou dobou a bojem s Transformery, rázem litujete, že jste do sálu vůbec vstoupili. Každý filmový fanoušek ví, že je Bay naprostý šílenec, což v jeho případě není špatná vlastnost. Bohužel tady se mu ta šílenost ani trochu nevyplácí. Ba naopak. Neoriginální nápady se snaží schovat za nezáživnou akci. Po čas celého snímku je nám tak servírována digitální akce, která je však v tomto případě neskutečně přepálená a postrádá WOW efekt. A když náhodou dojde na dialogové scény, tak si klidně můžete zaklonit hlavu nebo ji položit na rameno partnera/ky a prospat je. O nic nepřijdete.

Jediným pozitivem je tu mladá herečka Isabela Moner, která ztvárnila sirotka Izabellu. Ta si krade každou scénu, ve které vystupuje, pro sebe, avšak bohužel jich moc nemá. Dalšími novými postavami jsou například Laura Haddock nebo Anthony Hopkins. U nich nejde říct, že by se v této sérii nějak předvedli. A ačkoli je ve scénáři uvedeno, že jsou pro tento film důležití, ve výsledku tomu tak není a oba podávají nezajímavé výkony. Což platí také o samotném Wahlbergovi, který se sice snaží, jak jen můžeme, ale tady prakticky není co hrát. Nedivím se, že herec po tomto díle filmy Transformers opouští.

Trailery nevypadaly vůbec špatně, ale výsledkem je digitální patlanina, která sází na akci, která ale už po půlhodině spíše nudí a samotný děj se filmařům sype před očima. Osobně jsem se každých deset minut neubránil a musel jsem se dívat na hodinky a počítat minuty, kdy už to skončí. A jediný důvod, proč jsem po třičtvrtě hodině neodešel, byl ten, že jsem očekával, že v půlce chytne pátý díl dech. Avšak bohužel se to nestalo. Této sérii totiž dech naprosto došel. Což je tvůrcům evidentně úplně jedno. Dokud dělají filmy hračkám od Hasbro reklamu, budou se natáčet stále nové díly. Tak snad po odchodu Michaela Baye přijde nový režisér s něčím novým. I když by bylo nejlepší, kdyby tvůrci nechali značku na nějaký čas na pokoji.

Hodnocení: 45%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D s českými titulky. Pokud se chystáte vyrazit na nové Transformers do kina, pak zvolte tento formát. Snímek byl z 98% natočen na IMAX kamery a téměř po celou dobu projekce je plátno naplno roztáhlé a 3D konverze je krásně přirozená.

P.S.S. Po skončení filmu následuje jedna potitulková scéna, která se váže k pokračování, které je v plánu na rok 2019. 

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt