„Je to velmi důležitý moment pro Paula i pro mě, moc děkuju festivalu, vám všem. Poprvé jsme přijel do Karlových Varů v roce 1967 a to byla opravdu dobrá doba, panovala tu optimistická atmosféra. Pak jsem přijel v roce 1970 a nálada už byla výrazně jiná,” zavzpomínal po převzetí ceny Ken Loach.

„Na filmařině je skvělé, že pracujeme jako tým,” řekl mimo jiné Loach. „Příliš často je veškerá pozornost strhávána na režiséra, to není správně. Vždy je to týmová práce. Nejlepších věcí dosáhneme, když pracujeme jako tým. Příště, až uvidíte film a bude tam napsáno film toho a toho režiséra, budete vědět, že ten člověk má obrovské ego.... Snažili jsme se do toho filmu zakomponovat myšlenky solidarity a vzájemné podpory. Čím dál tím víc se setkáváne s tím, že ty myšlenky jsou ohroženy. Někdy chceme vyjádřit solidaritu i lidem mimo Evropu. Jsou statisíce lidí, kteří ze severní Afriky směřují do Evropy a potřebují podporu. Věřme, že společně budeme schopni projevit štědrost a ne říct jděte zpátky.”

Loach a Laverty spolu natočili 12 celovečerních a 2 krátké filmy. Jsou považováni hlavně za mistry sociálního dramatu. Jejich filmy byly oceněny na mezinárodních festivalech v Cannes či Benátkách.

Zdroj: KVIFF

Foto: KVIFF