Snímek pokračuje v pokračování příběhu mladého Petera Parkera/Spider-Mana, které započal v loňském Kapitánu Amerikovi: Občanská válka. Ten se vrací z Berlína zpátky do školy a ve volném čase pomáhá lidem. Když si ale všimne nekalých praktik Adriana Toomese/Vultura (Michael Keaton), rozhodne se jednat a vystavit se největšímu nebezpečí, jakému kdy čelil.

Režisér Jon Watts nám ukazuje Peterův každodenní život a Tom Holland podává skvělý výkon jako Peter Parker a zároveň Spider-Man. Po celý snímek objevuje a učí se nový a novým věcem a srší optimismem a školáckou nevinností. Oproti předchozím snímkům o pavoučím muži dostává více prostoru samotné školní prostředí a hlavní hrdina řeší běžné studentské věci jako holky, i mírnou šikanu ze strany spolužáka Flashe (Tony Revolori), který je v tomto filmu chytrým studentem. Nejvíce prostoru dostal Peterův sympatický kamarád Ned (Jacob Batalon), jenž se stará se o většinu vtipných scén.

Dále bych vyzdvihl hlavního záporáka Adriana Toomese/Vultura, kterého si zahrál herec Michael Keaton. A podává brilantní výkon. Scénář mu dává dosti prostoru a jeho postava má zajímavý vývoj. Když se poprvé ukáže v plném kostýmu ve scéně se Spider-Manem, je to až hororový moment. Navíc si za tu dobu, kterou stráví na filmovém plátně, dokáže získat divákovy sympatie. Další dva záporáci tu jsou spíše na okrasu.

A co se týče samotné akce, ta je jak jinak než úžasná a opojná. Není jí sice hodně, ale když k ní dojde, stojí to za to. A pokud jste si mysleli, že vám trailery prozradili všechno, tak se nemusíte bát. Neprozradili. Setkáte se tu se spoustou zajímavých zvratů a to nejlepší na vás čeká až v samotném filmu.

Nový Spider-Man se opravdu povedl a nabízí zábavnou akční podívanou. Ačkoli byli ze začátku okolo filmu mírné pochybnosti, tak se spolupráce Marvelu a Sony Pictures vydařila. Tom Holland podává skvělý výkon a jedná se bezesporu o nejlepšího Petera Parkera představeného na filmovém plátnu. Tobey Maguire se svým ztvárněním pavoučího muže od sama Raimiho stále vede, ale mladý Holland mu suverénně dýchá na záda a za nějaký čas by jej mohl i překonat. A pokud jste si mysleli, že Robert Downey Jr. (Tony Star/Iron-Man) ukradne Hollandovi snímek, můžete být bez obav. Herec tu pouze jako příjemné doplnění. Dále se tento film může honosit jedním z nejlépe představených záporáků marvelovského filmového universa, kterým je Adrian Toomes/Vulture. Michael Keaton se předvedl ve své nejlepší formě a v některých místech z jeho postavy běhá mráz po zádech.

Hodnocení: 85%

P.S. Zúčastnil jsem se projekcí IMAX 3D s českými titulky a 4DX 3D s českým dabingem. A doporučuji spíše zhlédnout tento film na největším plátně IMAX, jelikož mu velice sluší. A pokud možno, dabingu bych se vyhnul obloukem, jelikož v tomto případě není příliš dobře poslouchatelný.

P.S.S. Po skončení snímku neodcházejte ze sálu, jelikož na vás čekají dvě potitulkové scény. Jedna nám nastiňuje pokračování a druhá vyčaruje na vašem obličeji buď úsměv, nebo zklamání.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon