Válka o planetu opic začíná dva roky po událostech předchozího snímku Úsvit planety opic. Lidé se inteligentních opic bojí, jelikož pro ně představují hrozbu. Ty ovšem bojovat nechtějí, ale nedostanou jinou možnost.

V roce 2011 přinesl režisér Rupert Wyatt do kin nové zpracování planety opic, ve kterém lidé testovali léky na Alzhaimerovu nemoc na šimpanzích. Hlavním hrdinou se stal Caesar, kterému mu lék dodal vyšší inteligenci. Pokračování, jehož se chopil Matt Reeves, nám ukazuje následky virové pandemie po deseti letech, která se rozšířila po celém světě a stála za rapidním snížením lidské populace. A ve třetím díle, který se odehrává dva roky po událostech Úsvitu planety opic, si poslední přeživší chtějí podmanit přírodu a nadobro vyhubit všechny opice.

Režisér Matt Reeves se znovu chopil kormidla a podílel se také na scénáři. Ten nabízí skvělé vykreslení jednotlivých postav a pomáhá nám se vcítit do jejich kůže. Herci podávají brilantní výkony skrze technologii motion capture, která zachycuje veškeré pohyby a mimiku. Andy Serkis, jenž hraje Caesara, je jejím mistrem a ostatní kolegové mu směle sekundují. Je úžasné, jak moc se všichni do svých postav vžili. Vše vypadá neuvěřitelně autenticky. Hlavní záporák, kterého ztvárnil herec Woody Harrelson, je člověk, kterého sice po čas filmu budete spíše nenávidět, ale dokážete pro jeho chování najít pochopení. Další výraznou postavou je děvče Nova (Amiah Miller) a ačkoli ve filmu nemluví, dokáže si diváky získat a její výkon je dosti poutavý.

Akce je tu v přiměřeném množství a není nijak zbytečně přehnaná. Nedíváte se pouze na to, jak něco letí do vzduchu. Reeves se tu skrze ní snaží ukázat útrapy a dopad bojů na jednotlivé postavy, který bude pro diváky dosti emoční. Kamera vše přehledně zaznamenává a nabízí nádherné a plynulé záběry. Hudba jim poté dodává na kouzlu a napětí, které se postupně zvyšuje. Děj samotný je dosti zajímavý nabízí plno překvapivých zvratů a důstojné emocionální zakončení.

Válka o planetu opic je perfektním dojemným završením této trilogie a jedná se o vůbec nejlepší díl a film o planetě opic. Můžete se těšit na brilantní herecké výkony, fungující scénář, přehlednou kameru, poutavou hudbu a pevnou režii. A ačkoliv má snímek skoro dvě hodiny a půl, uteče vám jako voda. Děj se obejde i bez delších dialogů a scénář vám nedovolí se nudit. Vše tu zkrátka funguje. Lepší zakončení si tato série nemohla přát. Opice společně silné!

Hodnocení: 95%

TEXT: Jan Kocián

FOTO: CinemArt