Jedná se o první snímek, u kterého se Nolan převážně inspiruje historií. Ale stále točí svým vlastním „chladným“ stylem a již od začátku si pomalu, ale jistě buduje napínavou atmosféru. Hlavními postavami jsou tu méně známí Fionn Whitehead, Aneurin Barnard a Harry Styles. Poté tu máme režisérovi osvědčené herce Toma Hardyho a Cilliana Murphyho a dále pak ještě Kennetha Branagha nebo oscarového Marka Rylance. O postavy ovšem v tomto snímku nejde, jelikož velká pozornost je tu upřena především na akční stránku a dosáhnutí dokonalého autentického zážitku z doby za druhé světové války za pomocí praktických efektů. Němce tu příliš nevidíme, pouze víme, že se nacházejí v blízkosti spojeneckých vojáků a spíše vidíme jejich vojenské letouny, které se snaží znemožnit svým nepřátelům bezpečný návrat do svých domovů.

Děj je rozdělen na tři části a Nolanovi se tak daří skvěle pracovat s napětím až do samotného konce. Mnohé diváky to může dosti zmást a jistě to bude velký nezvyk. Hudba od Hanse Zimmera a Benjamina Wallfische skvěle podtrhuje všechny dynamické momenty, které skvěle zachycuje plynulá a místy agresivní kamera Hoyte Van Hoytemana.

Jedno tedy Nolanovi nikdo neupře. Každý jeho film je něčím originální a svěží a ani tento snímek není žádnou výjimkou. Režisér servíruje diváků intenzivní válečné drama, které překvapí svou autentičností a spolehnutím se na praktické efekty. Příliš se tu nemluví, což je jen dobře. Bohužel má snímek pár svižných a pár pomalých momentů, kvůli kterým budete pravděpodobně šilhat po hodinkách. Filmu ovšem prospělo, že jeho stopáž nepřesahuje dvě hodiny. Ve výsledku tedy dostanete plnokrevné válečné drama, které stojí za vidění. Už se nemůžeme dočkat, co si na nás Nolan připraví příště!

Hodnocení: 80%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 70mm, kterou jednoduše musíte vidět! Obraz je téměř po celou dobu filmu roztáhnut do plné výšky, díky čemuž nabudete dojmu, že mezi vámi a scénou je neprůstřelného okno, které vás chrání před děním na plátně. Pokud tedy chcete zažít intenzivní a živý zážitek, pak si Dunkerk v tomto formátu nemůžete za žádnou cenu nechat ujít!

Text: Jan Kocián

Foto: Warner Bros