Tříska spadl v sobotu po 16. hodině z Karlova mostu do řeky Vltavy, odkud ho vytáhla dvojice ve výletní lodi. Podařilo se jej resuscitovat a záchranáři ho převezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) v pražské Vojenské nemocnici ve Střešovicích.

Tříska, který se narodil 4. listopadu 1936 v Praze, vystudoval DAMU a uplatnil se v Národním divadle nebo v Divadle za branou. Už v padesátých letech také zkusil štěstí u filmu, šlo o filmy jako Váhavý střelec, Pět z milionu či Kruh.

Výraznější byly snímky z šesté dekády, například Ukradená vzducholoď, půvabná fantasy hříčka Karla Zemana podle předlohy Julese Verna nebo komedie Domácí víno, drama Lidé z maringotek a pohádková Popelka.

Objevila se také ve slavném televizním seriálu Záhada hlavolamu podle knížek Jaroslava Foglara.

S Karlem Zemanem pracoval ještě na filmu Na kometě a v roce 1976 si zahrál lékaře v legendární komedii Jiřího Menzela Na samotě u lesa.

Tříska si jako jeden z nejtalentovanějších herců generace 60. let vysloužil přezdívku český Marlon Brando. V roce 1977 se rozhodl pro emigraci z komunisty ovládané země. Usadil se v Kalifornii, dokázal prorazit i v Hollywoodu.

Do jeho amerického období patří některé výrazné a mezinárodně slavné snímky. V roce 1981 jej Miloš Forman obsadil do filmu Ragtime, pak si zahrál ve sci-fi 2010: Druhá vesmírná odysea a v devadesátých letech opět spolupracoval s Milošem Formanem na dramatu Lid versus Larry Flynt. Za

Po emigraci se komunistický režim v Československu snažil Třísku, který měl vždy blízko k disentu, vymazat z povědomí lidí. Filmy či například televizní seriál F.L.Věk, ve kterých hrál, se nesměly vysílat. Po změně režimu v roce 1989 se vrátil do českého povědomí triumfálními výkony v roli krále Leara na jevišti a jako učitel Igor Hnízdo ve filmu Obecná škola.

V Česku se po roce 1989 objevil také například ve filmech Řád, Rok ďábla, Želary, Jedna ruka netleská, Horem pádem, v poslední době ve filmu Jana Svěráka Po strništi bos. V divadle vystupoval například na Letních shakespearovských slavnostech, hrál i v Divadle Na Jezerce.

Od roku 1982 žil v Los Angeles s manželkou Karlou, původně herečkou, dnes manažerkou v hotelu Bel Air, s kterou mají dcery Karlu a Janu. Byl znám jako asketa, měl rád pořádek, dobrou a zdravou kuchyni, nekouřil, nepil alkohol, nevyhledával večírky a běhal.

Zdroj a foto ČTK