Hned zkraje bych rád poukázal na to, že pokud jste neviděli Strážce galaxie nebo jste viděli primárně první dva díly filmového Thora, pak pro vás může být tón tohoto snímku zezačátku poněkud zarážejí. Režisér Taika Waititi je komediant a nebojí se to ukázat. Od Marvelu dostal více svobody, což se podepsalo i na samotném výsledku. Již začátek nás připravuje na to, že opouští dosavadní zábrany a vydává se volnější a veselejší cestou. Humor tu hraje důležitou roli, stejně jako opojné akční sekvence. A v pozadí nejsou ani samotné postavy. Herci dostali více prostoru i na samotnou improvizaci a vyvíjení svých charakterů. Takového Chrise Hemswortha byste pomalu nepoznali. Překvapí vás jeho skrytý smysl pro humor a jednotlivé scény s ním jsou o poznání zábavnější, než tomu bylo u předchozích snímků marvelovského universa, ve kterých se objevil. Ze starých známý se vrací například vždy skvělí Loki (Tom Hiddleston) a Bruce Banner/Hulk (Mark Ruffalo). Mezi nováčky se můžete těšit na vládce Saakaru a pořadatele gladiátorských zápasů Grandmastera (Jeff Goldblum), drsnou Valkyrii (Tessa Thompson), zábavného Skurge (Karl Urban) nebo bohyni smrti, Helu (Cate Blanchett). Ta je jako hlavní ženská záporačka zajímavým přírůstkem do tohoto světa a Blanchett podává úžasný výkon. Její postava nám je odhalena v prvních pár minutách snímku, a když ji poprvé uvidíme, jde z toho mráz po zádech. Hela je opravdu badass, nepostrádá ani suchý smysl pro humor a filmaři ji umožnili zajímavý vývoj plný překvapení. Těch skrývá film opravdu hodně. Dalším plusem je hudba, která podtrhává šílenost celého snímku a dravý střih. Tvůrci se zkrátka ničeho nebáli a podle toho i výsledek vypadá.

Jestli Marvel něco umí dokonale, pak je to moment překvapení. Thor: Ragnarok jich má v rukávu spoustu a divák se tak nestačí divit. Akce je opojná a humor nakažlivý. Taika Waititi dokázal Thora pozvednout ve vlastním snímku a natočit jeden z nejlepších dílů této série a nejvtipnější a nejšílenější marvelovský snímek! Humor tu vedle postav a akce patří k nejdůležitějším elementům. Vizuální stránka je zajímavá, i když v některých momentech až přehnaně barevná, což však ve výsledku příliš nevadí. Je to však nezvyk, který nemusí každému sednout. A pokud si myslíte, že vám trailery vyspoilerovaly to nejdůležitější, pak můžete být v klidu. Filmaři toho v nich spoustu zamaskovali, takže z výsledných scén budete překvapeni. Thor: Ragnarok sice není snímek pro každého, ale nejednou dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Před návštěvou kina bych vám však doporučil zhlédnout první dva díly Thora a Avengers, abyste u některých scén pochopili jejich význam.

Hodnocení: 80%

Zúčastnil jsem se projekce 2D Dolby Atmos a IMAX 3D s českými titulky. Prostorový zvuk je skvělou jednohubkou, avšak v porovnání se zážitkem v IMAX 3D, kdy se obraz v některých scénách roztáhne o 26%, nemá šanci.   

P.S. Pro marvelovské fanoušky jistě nemusím připomínat, aby po skončení filmu zůstali na svých místech, jelikož na ně čekají dvě potitulkové scény.

Text: Jan Kocián

Foto:Falcon