Začátkem je nutno dodat, že Zack Snyder natočil 75% materiálu a kvůli osobní tragédii se o zbylých 35% a dokončení snímku postaral režisér Avengers Joss Whedon. Snyderův rukopis je patrný v celém filmu, ačkoli je tu dosti vidět také to, že Whedon musel hodně stříhat, aby se film vešel do pouhých dvou hodin. Což je škoda, jelikož delší stopáž by tu byla jistě ku prospěchu.

Začátek je trochu temný a pozvolně nám ukazuje, jak vypadá chaotický svět po smrti Supermana, kdy se zvedá vlna kriminality. Což se filmařům podařilo zajímavě vyobrazit a superhrdinova smrt nás poté provází i nadále. S atmosférou se tu experimentuje po čas celého filmu a už se nedočkáme tak temného pojetí jako v případě snímku Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti. V některých momentech se jim však nedaří atmosféru udržet. Spojování týmu dohromady není tak svižné jako například u Avengers, kdy jste superhrdiny mohli více poznat nejprve v jejich sólových snímcích, a bohužel se toho o postavách mnoho nedovíme, i když se jednotliví herci snaží podat maximum, takže neznalec DC komiksů, může být po filmu poněkud zmatený. Mnohem více by se filmařům vyplatilo právě to, kdyby své postavy patřičně rozvinuli v sólových snímcích, a až poté je spojili v týmovce. V tomto případě ovšem nemělo chtít studio pouhé dvě hodiny, ale alespoň o půl hodiny navíc, jelikož pokud jste viděli předchozí trailery, ve kterých byli záběry s hrdiny před připojením do týmu, pak jich ve výsledném filmu bohužel mnoho nezbylo. To se nám snaží tvůrci vynahradit alespoň epickou akcí Snyderova stylu. Ta je opravdu dech beroucí a naskakuje z ní husí kůže. DC fanoušek tu nalezne také spoustu Easter eggů, které jistě mnohé potěší. Scénář sice není příliš originální, ale rozhodně neurazí. Snímek se dravě dere dopředu a dvě hodiny utečou až příliš rychle.

Liga spravedlnosti se ve výsledku povedla, i když je škoda, že ji nemohl dokončit sám Zack Snyder, jenž by si jistě vydupal u studia delší stopáž, ze které se dalo vyždímat mnohem víc. Vzpomeňme si, jak se mu to povedlo s BvS, kdy tříhodinová prodloužená verze přinesla divákům mnohem lepší zážitek než původní kratší verze do kina. Tak snad se dočkáme na domácích nosičích prodlouženého režisérského sestřihu, na nějž v nynější době dokonce již vznikají petice. Nejsilnější jsou tu bezesporu akční scény, které jsou ohromující, a mohu poznamenat, že se jedná o jedny z nejodvážnějších a nejlepších akčních scén, jaké jsme u DC filmů zatím viděli. Stejně jako u Marvelu se tu objevuje problém se záporákem, který není dostatečně výrazný a bohužel je tu menší minus za mírně přeplácaný digitální vzhled. Dále hudba není příliš výrazná a pár vizuálních scén mohlo být také lépe vyšperkováno, což je ovšem drobná vada. Jinak snímek funguje skvěle a nabízí dravou jízdu, u které byste se neměli nudit. O to více se budete po odchodu z kina těšit na sólové snímky jednotlivých členů týmu.

Hodnocení: 80%

P.S. Zúčastnil jsem se projekcí IMAX 3D a 3D s českými titulky. A pokud si tento film chcete vychutnat naplno, pak si IMAX nesmíte nechat ujít. Zajisté toho nebudete litovat! Při své první návštěvě jsem skoro nemohl popadnout dech a prakticky u každé scény mi naskočila husí kůže. Po dlouhé době jsem odešel z kina opravdu ohromen a natěšen na budoucí snímky. Druhá projekce v obyčejném 3D postrádala hloubku, takže pokud můžete, pak se tomuto formátu vyhněte a vychutnejte si snímek v IMAXu.

P.S.S. Po skončení filmu neodcházejte ze sálu. Čekají na vás dvě potitulkové scény. Obě mrkají na fanoušky DC a především druhá vás naprosto položí, jelikož na vás čeká velké překvapení.

Text: Jan Kocián

Foto: Warner Bros