T´Challa se vrací do Wakandy, aby převzal trůn po svém zesnulém otci. Brzy ovšem zjistí, že jeho postavení chce získat někdo jiný, jenž chce rozpoutat třetí světovou válku.

Wakanda je nám plně představena na začátku filmu a jde vidět, že si s ní filmaři pořádně vyhráli. Vizuální stránka je nádherná a oku lahodící. Krásně s ní byly sladěny také kostýmy, které zachycují ducha afrických kmenů a převádějí je do moderního kabátu. Wakanda je sice supermoderní země s masivními zásobami nejvzácnějšího kovu planety (vibranium), ale setkáme se tu také s kmenovými tradicemi a zvyklostmi jejích obyvatel.

Režisér Ryan Coogler (Creed) se snaží diváka řádně seznámit s historií země a jednotlivými postavami, což se mu se skvěle napsaným scénářem daří. Každá z nich má ve snímku své místo a rychle si získá vaše (ne)sympatie. Sice se tu nachází pár „upovídaných“ scén, ale naštěstí jich tu není moc. Všichni navíc hrají, jak nejlépe umí a především překvapuje Letitia Wright, která hraje mladou Shuri, jež může být svým šibalským chováním a výší IQ přirovnána k Tonymu Starkovi Wakandy. Její postava navíc do filmu dodává patřičný humor. Dále si vyzdvihnutí zaslouží Michael B. Jordana za ztvárnění hlavního záporáka Killmogera. O tom toho zpočátku příliš nevíme, ale jakmile zjistíme víc, stává se zajímavou postavou, která má jasný cíl a dokáže si diváky získat na svou stranu. A jedná se zatím o jednoho z nejlepších záporáků marvelovských filmů.

Akční stránka je tu lehce nadprůměrná a vyvážená. Skvěle ji doplňuje hudba Ludwig Göransson, která patří k dosti výrazným. Kamera vše zachycuje s přehledem a patřičně dravým střihem, takže si divák podívanou může užít a nemotá se mu z ní hlava.

Black Patrher patří mezi nejoriginálnější snímky z marvelovské stáje. Zaujme zajímavým scénářem, perfektním obsazením, nádherným vizuálem a kostýmy, skvělým hlavním záporákem, přehlednou kamerou a střihem. Nejedná se o tradiční superhrdinský snímek. Spíše o politické drama, kdy se hlavní hrdina snaží o správná rozhodnutí pro svou zemi a nepřeje si zasahovat do dění ve světě svými supermoderními zbraněmi, které by v nesprávných rukou mohly mít katastrofické následky. Pokud jste marvelovští fanoušci, pak je pro vás Black Panther povinností. Příjemně si jej užijete před napjatě očekávanými Avengers: Infinity War.

Hodnocení: 80%

P.S. Fanouškům Marvelu nemusím připomínat, aby po skončení filmu zůstali sedět na svých místech, jelikož na ně čekají dvě potitulkové scény.

Text: Jan Kocián

Foto: Marvel Studios